Uyutulmadan Safra Kesesi Ameliyatı Oldu

Denizli'de gerçekleştirilen kapalı safra kesesi ameliyatı ile 80 yaşındaki hasta Kezban Altın Yıldız, uyutulmadan ve ağrı çekmeden tekrar sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Polikliniği'nde tedavi edilen 80 yaşındaki Kezban Altın Yıldız'a, Genel Cerrah Op. Dr. Mehmet Tekin, Anestezi Uzmanı Cihan Karakaş ve cerrahi ekibi ile kapalı safra kesesi ameliyatı yapıldı. Cerrahi ekip kapalı safra kesesi ameliyatını, genel anestezi altında hasta uyutulmadan gerçekleştirdi.


AMELİYAT HASTA İLE KONUŞA KONUŞA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Konuyla ilgili bilgi veren Op. Dr. Mehmet Tekin, hastanın kısa sürede iyileşme gösterdiğini belirterek, "Bilindiği gibi safra kesesi taş hastalıklarında tüm dünyada genel anestezi altında Laparoskopik Kolesistektomi yapılmaktadır. Hastanın geliştirilmiş pankreadit ve buna bağlı akciğer sorunları olması nedeniyle hastaya genel anestezi uygulamadık. Anestezi Uzmanı Dr. Cihan Karakaş'ın sayesinde hastayı uyutmadan, hastayla konuşa konuşa Laparoskopik Kolesistektomi ameliyatı gerçekleştirdik.Kapalı ameliyatla iyileşme daha hızlıdır, ameliyat izi kalmaz, ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Hasta 3-7 gün içinde normal yaşamına dönebilir" dedi.


HASTALAR BU SAYEDE AMELİYAT SONRASI AĞRI ÇEKMİYOR

Anestezi Uzmanı Cihan Karakaş ise "Akciğer sorunu olan, Koah ve nefes darlığı şikayeti olan hastalar anestezi sonrası uyanma sorunu yaşamaktadır. Fakat bizim yaptığımız spinalepidural (Kombine anestezi) sayesinde hasta hem uyanma hem akciğer problemi yaşamıyor hem de ameliyat sonrası ağrı çekmiyor. Hastalar bu sayede konforlu anesteziden faydalanmış oluyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Sağlık Konuları