Uçuğa Ne Yapılırsa Geçer?

Uçuk herpes simpleks virüsünün neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Peki uçuğa ne iyi gelir?

Herpes simpleks virüsü vücuda enfeksiyon gibi birçok neden ile girer ve uykuya yatar.Uçuk soğuk algınlığı,stres,güneşe maruz kalma,vücudun bitkin düşmesi gibi nedenle ortaya çıkar.Uçuk genellikle cildin ince deriye sahip olduğu yerlerden çıkar özellikle dudak kenarlarından çıkar.

Ayırca uçuk bulaşıcı bir rahatsızlıktır uçuk olan bir kişi ile temasın etmek,uçuğu olan kişinin kullandığı şeylere temas etmek ve hatta uçuk olduğunuzda kullandığınız şeylere temizlemeden tekrar temas etmeniz bile uçuğun bulaşmasına neden olabilir.

Uçuk çıkacağı yerde öncelikle hafif kızarıklık ve yanma ile kendini belli eder sonrasında büyür ve içerisi iltihapla dolu bir şekil alır.Uçuk ağrılı bir rahatsızlıktır ve kişileri rahatsız eder bunun sonucunda insanlar uçuğa ne iyi gelir sorusunun cevabını aramaya başlarlar. Peki ya bu uçuğa ne iyi gelir işte cevaplar;


Uçuğa Ne İyi Gelir

Uçuk kremleri uçuğun neden olacağı izlerden ve uçuğun çabucak iyileşmesi bakımından çok etkilidir.Uçuk için en çok kullanılan antivir kremleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

Uçuğa buz uygulamak uçuğun ilerlemesini önler ağrıyı azaltır ve uçuğun gerilemesini sağlar.Uçuk için temiz bir peçeteye sarılmış şekilde buz basıkları yapmak uçuğa iyi gelir.

Poşet çay demlendikten sonra bardaktan çıkartılır ve bir buz dolabına konur.Bu sayede antiseptik özellik kazanan poşet çay uçuğu iyileştirir ve soğuk olması sayesinde uçuğun yayılmasını ve ağrımasını engeller.
Oksijenli suyu bir temiz bir pamuk yardımı ile uçuğa sürerek uçuğa iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Melisa çayı demlendikten sonra soğumaya bırakılır ve bir pamuk yardımı ile uçuğa uygulanırsa uçuğa ne iyi gelir sorusunun güzel bir cevabı olur.

Nane yağı da uçuğa iyi gelen şeyler arasındadır pamuk yardımı ile uçuğa sürülerek uygulanabilir.

Ekinazya bitkisi de uçuğa iyi gelmesi sayesinde doktorların önerdikleri yöntemler arasındadır.

Süt de bir pamuk yardımı ile uçuğa sürülürse uçuğa iyi gelir.

Ezilmiş zeytin yaprağını uçuğa sürerseniz bu uçuğa iyi gelecektir.


Uçukta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuğa ellenmemelidir çünkü uçuk yayılabilir ve bulaşabilir.Uçuklu iken küçük bebeklere temas etmeyin çünkü uçuk çocuklara zararlıdır.

İlgili Sağlık Konuları