Tüm Dünyada En Çok Yapılan Estetik; Estetik Burun Ameliyatı!

Amerika'da geçtiğimiz yıl uygulanan 25.5 milyon (evet, yaklaşık nüfusun onda biri gibi) adet estetik cerrahi müdahalesi arasında burun operasyonları ikinci sırayı almaktadır.

Kişini yüzünün en karakteristik yapısı olan burun sadece estetik bir organ değil aynı zamanda nefes alma organımızdır. Estetik cerrahi uygularken biz estetik cerrahlar olarak, burnun kusursuz görünümü kadar fonksiyonel yapısının bozulmamasına ve nefes alma problemlerinin düzeltilmesine de önem vermekteyiz.

Bunun için muayenelerimizde burnun operasyon sonrası nasıl bir görünüm alacağını hastalarımıza sanal olarak bilgisayar ortamında gösterip karşılıklı fikir alış verişi yaparken aynı zamanda burun iç yapılarını, fizyolojisini , anatomik yapılardaki bozuklukları da inceleyerek nefes  yollarını rahatlatmayı planlamış oluyoruz.

Burun operasyonları gerçekten de tecrübe , yetenek ve bilgi gerektiren operasyonlardır. Milimetrik çalışma ve ince hesaplamalar şarttır. Operasyon sırasında yapılacak ufak planlama hataları ve buna bağlı kıkırdak ya da kemik dokularının fazla çıkarılması sonucunda burunda çökmeler deformiteler , kötü görüntü ve en önemlisi nefes almada zorluk oluşabilir. Neyse ki son yıllarda cerrahi ekipman ve aletlerde teknolojinin gelişmesi ve anestezi tekniklerinin ve ilaçlarının mükemmelleşmesi ile burun operasyonları artık çok daha rahat uygulanan operasyonlardan biri olmuştur.

Operasyon sırasında burnun boyunu uzatmak yada kısaltmaktan, kanat genişliklerini daraltmaya; burun kemerlerinin alınmasından burun ucunu inceltip kaldırmaya kadar pek çok düzeltmeyi yapabiliyoruz. Burun içinde nefes almayı engelleyen yapıları düzeltiyor gerekirse septum cerrahisi uyguluyoruz. Ama bence burun estetiği kadar önemli olan konu , burnun diğer yüz yapıları ile olan ilişkisi ve harmonisi.

Çünkü burun kendi içinde ne kadar orantılı ve estetik olsa da geride kalmış bir çene her şeyi değiştirebilir ve yüzü tam ortaya çıkartmaz. Bu bağlamda operasyon öncesinde burun/alın bombesi, burun/çene ucu çıkıntısı ve burun/dudak yapısı ve kıvrımları gibi pek çok parametre incelenmeli ve gerekirse burun operasyonu ile birlikte bir profil cerrahisine de gidilmelidir.Biz bu yeni konsepte Profiloplasti diyoruz.


Op. Dr. İlhan Serdaroğlu
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

İlgili Sağlık Konuları