Trafik Gürültüsü Obez Yapıyor

Yapılan bir araştırmaya göre; ulaşım araçlarının gürültüsüne maruz kalan kişilerde obezite riskinin daha fazla bulunduğu ortaya çıktı.

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre; otoyol, tren yolu ve havalimanı yakınlarında yaşayıp, ulaşım araçlarının gürültüsüne maruz kalan kişilerde obezite riski daha fazla...

KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLANMAYI ARTIRIYOR

Occupational & Environmental Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, stresin yanı sıra uykunun da gürültüden etkilenmesiyle, vücut metabolizmasının bozulduğu ve bunun sonucunda daha fazla salgılanan kortizol hormonunun karın bölgesindeki yağlanmayı artırabileceği kaydedildi.

5 BİN KİŞİ ÜZERİNDE ARAŞTIRILDI

Norveç ve İsveçli araştırmacıların 2002-2006 arasında 5 bini aşkın kişi üzerinde yaptıkları araştırmaya göre; kara veya hava trafiği gürültüsüne maruz kalanlarda, "yedek lastik" diye adlandırılan, bel bölgesinde yağlanma olması riski yüzde 25 ila 50 daha yüksek.

Araştırmacılar "Bel ölçümünün artmasının (merkezi obezite), tip 2 diyabet ile çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski yarattığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla, bulgularımız kamu sağlığı açısından önem taşıyor" dedi.