Tatillerinizi, Abur Cubur Tatiline Dönüştürmeyin!

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların tatilin tadını çıkarması gerektiğini ifade ederken dikkat edilmesi ve sınırlanması gereken noktaları anlattı.

Çocuk ve tatil kelimeleri yan yana geldiğinde bilin ki, orada sınırsız eğlence, daha geç saatlerde uyuma, daha geç uyanma, televizyon ve bilgisayar başında geçen saatler ve tabi ki abur cuburlar vardır. Tüm bunlar çocukluğa dair olması gereken güzel şeyler ancak dozunda…

Okulların ara tatile girmesiyle birlikte tüm çocukları tatil heyecanı sardı. Çocuklar bu dönemde diş sağlığını olumsuz etkileyecek yiyeceklerin dozunu kaçırabilir. Özellikle de paketlenmiş hazır gıdalar konusunda siz ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çünkü hazır gıdalar veya abur cuburlar içerdikleri katkı maddeleriyle çocuğunuz ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemekte ve kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken çocuğunuz yediklerine dikkat etmesini sağlamak. Çocuklar sizden daha inatçı ve kararlı olabilir. Bu yüzden her istediğinde abur cubur yemesine boyun eğmek yanlış bir karar olacaktır. Ayrıca abur cubur tüketimi diş minesine zarar vereceğinden çocukların düzenli diş bakımlarını atlaması kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu sebeple tatilde diş bakımı çok daha önemli hale geliyor. Çocuklar mutlaka yemeklerden sonra en az 2 dakika olacak şekilde dişlerini fırçalamalı, dil temizliğini atlamamalı ve ebeveynlerinin kontrolünde diş ipi kullanmalıdır.

ASİTLİ VE SOĞUK İÇECEKLER EN ÇOK DİŞ MİNESİNE ZARAR VERİYOR

Soğuk asitli içecekler ve dondurmanın; diş çürükleri, diş minesinde çatlak ve diş hassasiyeti gibi sorunlara neden olduğuna dikkat çeken Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu; "Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Çocukların, aile kontrolü dışında okulda ve arkadaş ortamlarında bilinçsiz ve ölçüsüzce tükettikleri soğuk yiyecek ve içecekler, dişlerde önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de tatil dönemlerinde kendini göstermektedir" dedi.

TATİLDE DOĞRU BİR DİŞ BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER;

Çocuğunuzun şeker tüketimini sınırlandırın. Eğer bu konuda ısrarcıysa şekerli yiyecek ve içecekleri ara öğünlerde vermek yerine ana öğünlerden hemen sonra verip sonrasında dişlerini fırçalamasını sağlayın.

Diş minesine zarar veren yiyecek ve içeceklerden uzak durmasını sağlayın.

Çocuğunuza taze meyve, sebze ve peynir gibi sağlıklı atıştırmalıklar verin.

Şekersiz sakız çiğnemesine izin verir. Bu hem diş etlerini temizler hem de güçlendirir.

Su da diş temizliği için çok önemlidir. Bu yüzden sık sık su tüketmesini sağlayın. Eğer su içmiyorsa renkli ya da sevdiği çizgi karakterin yer aldığı bardak ve sürahiler kullanın.

Mutlaka bir diş hekimine giderek çocuğunuzun rutin diş kontrollerini yaptırın.

Eğer çocuğunuzun dişlerinde yapısal bozukluklar varsa ertelemeden bir ortodonti uzmanıyla görüşün.

Bu tatili fırsat bilerek çürük oluşumunu önlemek ve dişleri çürük oluşumuna karşı güçlendirmek amacı ile fissür örtücü ve yüzeyel fluorid uygulaması gibi diş çürüğünden koruyucu uygulamalar için doktorunuza danışın.