Tamponsuz Ağrısız Burun Ameliyatı

Doç.Dr Nazım Çerkeş bu ay yazısında burun ameliyatlarının ağrısız ve tamponsuz nasıl yapıldığını ve ameliyat sürecinin öncesi ve sonrasının nasıl geçtiğinden bahsediyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrası hasta konforu, başarılı bir burun estetiği operasyonu için önemli kriterlerden biridir. Ameliyat sonrasında nefes alma ile ilgili sorun yaşanmaması, hastanın ağrı hissetmemesi, şişlik ve morlukların asgaride olması beklenir.

Tamponsuz Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun içine konan tampon, hastanın nefes almasını zorlaştırmakta ayrıca burun içi dokularda tahrişlere sebebiyet vererek kanama riskini arttırmaktadır. Özellikle de tamponun çıkartılması aşaması hastaya büyük rahatsızlık vermektedir. Yaklaşık yirmi yıldır yaptığımız rinoplasti ameliyatlarda burun içine tampon koymuyoruz. Buna bağlı olarak hasta ameliyat sonra burnundan nefes alabilmekte ve tamponun çıkartılması prosedürünü yaşamamaktadır.

Burun Üzerine Küçük Plastik Kalıp

Tamponun yanı sıra ameliyat sonrası elmacık kemikleri ve alına doğru uzanan geniş ve sert alçılar da konforlu değildir. Biz yalnızca burunun orta bölümünü örten küçük plastik bir kalıplar kullanıyoruz. Bunlar sıcak suyla ıslatılarak şekillendirilmektedir. Burunda yalnızca 6 gün kalan kalıp alındıktan sonra ince bir kağıt flaster yapıştırıyoruz. Ki bu süreç de önemli bir rahatsızlık yaratmıyor.

Morluklar Ameliyatın 5. Günü Geçmektedir

Burun estetiği ameliyatı sırasında kansız çalışmak, operasyon sonrasında oluşacak morluk ve şişliklerin minimumda olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bunu sağlanmasında cerrahın bilgi birikimi ve deneyimi, kullandığı teknikler ön plana çıkmaktadır. Biz operasyona başlamadan önce etkisi 24 süreyle devam eden ağrı kesici ve uygulandığı bölgede kanamayı azaltan ilaçlardan oluşan enjeksiyon yapıyoruz. Böylece hastalar ameliyattan sonraki 24 saat boyunca hiçbir ağrı duymuyor; kanama da çok az olduğundan ameliyat sonrası şişlik ve morluklar da az olmakta ve birkaç gün içinde kaybolmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Normal Yaşama Dönüş

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalarımız aynı gün hastaneden taburcu olabilirler; devamında ise 6. gün burun üzerindeki plastik kalıp alınarak yerine kağıt flaster yapıştırılır. Kağıt flaster de 3 gün kaldıktan sonra hasta kendisi çıkarabilir.

Böylece ameliyatın 9. günü bandajlar alınmış, dikişler dökülmüş, morluklar tamamen geçmiş, şişlikler büyük ölçüde inmiş olarak normal yaşama dönülebilir. Burunun asıl biçimini alması ödemin tamamen geçmesi birkaç ayı bazen kişinin burun yapısına ve yapılan girişimlerin özelliklerine göre bir yılı bulabilmektedir.

İstanbul Dışından Gelen Hastalar

Burun üzerindeki kalıbın alındığı 6. günden sonra mecburi bir kontrol süreci yoktur. Hatta kliniğimize burun estetiği ameliyatları için İstanbul ve Türkiye dışından gelen hastalarımız, 5. günün sonundan İstanbul’dan ayrılabilmektedir. Hava yoluyla uzun süreli uçuş yapılmasında da bir sakınca bulunmamaktadır.

Yaz Aylarında Sıcak Havalarda / Kış Aylarında Soğuk Havalarda Burun Ameliyatları

Burun estetiği ameliyatları için mevsimsel farklılıklar önem taşımamaktadır. Sıcak yada soğuk havalarda yapılan ameliyatların burunun estetik görünümüne yada nefes alma fonksiyonuna etkisi yoktur. Yalnızca yaz aylarında ameliyat olan kişilerin güneşli havalarda dışarı çıkarken güneş koruyucu kullanmaları tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrası 2-3 hafta sonrası deniz ve havuza girilebilir.

Doç. Dr. Nazım ÇERKEŞ
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Cosmed Estetik Plastik Cerrahi Merkezi
Cosmed Levent Klinik
Yeni Sülün Sokak No: 17 Tel: 0212 283 9181 -283 3898
www.cosmed-clinic.com
cosmed@cosmed-clinic.com

İlgili Sağlık Konuları