Sıcak Hava Böbreklere Zarar Veriyor!

Böbrek taşı, böbreklerin içerisindeki çeşitli maddelerin kristalizasyonu yani taşlaşması sonucu oluşuyor. Ürologlara göre, böbrek taşına zemin hazırlayan nedenlerden biri de sıcak hava.

Henüz baharı hissetmesek de sıcak havaların kapıda olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Kadir Önem, sıcak havada vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok dışarı atılmasının idrarı azalttığını, bunun da böbrekte taş oluşmasına zemin hazırladığını söyledi.

Op. Dr. Kadir Önem, yaz aylarının böbrek taşı hastaları için risk oluşturduğunu, sağlıklı insanlar açısından da böbrek taşına zemin hazırladığını belirtti. Önem, “Özellikle orta yaş üzerindeki erkeklerde risk daha fazla oluyor” dedi.

Op. Dr. Kadir Önem, “Yaz aylarında böbrek taşı riskini azaltabilmek için günün büyük bölümünü kapalı ortamlarda geçirenler günde 2 litre, güneşli ortamlarda bulunanlar ise 3-4 litreden fazla su içmeli. Özellikle, nem oranı oldukça yüksek olan kentlerde böbrek taşı hastaları daha dikkatli olmalı.

Ayrıca, limon suyunun bazı taşların oluşumuna engel olduğu da bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Doktor önerisi ile günlük sıvı ihtiyacının bir kısmının limonata olarak alınması yararlıdır’’ diye konuştu.

Önem, böbreğin içindeki taşların sarsıntılı bir yolculuk veya aşırı bir aktivite sonrası aniden hareketlenerek böbrek ile mesane arasındaki idrar yoluna düşmesiyle şiddetli sancıların başlayabildiğini, ağrının sırtın yan tarafı ve böbrek üzerinde olabileceği gibi kasıklara doğru da yayılabildiğini belirtti.

Gece çok sık idrara kalkmanın, bulantı, kusma ve idrarın hafif kanlı olmasının böbrek taşı belirtisi olabileceğine dikkati çeken Önem, “Eğer, ağrı bir kaç günden uzun sürerse, idrar yaparken şiddetli yanma, yüksek ateş gibi belirtiler olursa hemen bir uzmana başvurulması gerekir” uyarısında bulundu.

Bazı idrar yolu taşlarının ise oldukça iri olmalarına rağmen hiçbir şikâyete yol açmadıklarını, bazı sessiz taşların da böbreği çürüttüğünün görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Kadir Önem, böbrek taşı olduğu bilinen hastaların şikâyeti olsun ya da olmasın düzenli kontrolden geçmelerinin önemli olduğunu söyledi.

 

İlgili Sağlık Konuları