Sıcak Basmalarına Ozon Terapi Yöntemi Geliştirildi!

Her kadın yaşamının bir döneminde üretme, doğurganlıktan kesilme anlamına gelen menopoz gerçeği ile yüzleşecektir. Halk arasında menopoz adetten kesilme olarak tanımlanmaktadır.

Hormonal değişimlerin başında östrojen azalması gelmekte günlük yaşamda ortaya çıkan sıkıntıların çoğu  bu hormon azalmasına bağlı olarak gelişmektedir.


Özellikle sıcak basmaları,uyku bozuklukları oluşmakta. Huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, dinlenememe ve çabuk yorulma, çabuk sinirlenme, her olayda erken parlama yada içe kapanma şeklinde belirtiler sık görülür hale gelmektedir. Sabah yorgunlukları ve ağrılar daha sık kapıyı çalmaktadır.Sıcak basmalarının mekanizması; östrojen azalınca ısı değişiklikleri oluşmakta, kan damarları genişlemektedir. Sıcak basmaları en çok yüz,boyun ve göğüs çevresinde görülmektedir.Sıcak basmaları sadece adet kesilmesinden sonra değil menopozdan birkaç yıl öncesinden de başlayabilmektedir.Sıcak basmaları için ilgili branş hekimleri bir çok öneride bulunmaktadırlar. Bu önerilerin başında östrojen preparatları gelmektedir. Ancak bu dönemde alınan östrojenin, pıhtılaşma bozuklukları, kanser riski, kalp problemlerinde artma ve inme riski gibi yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu durum akılda tutulmalı ve östrojen preparatları kullanırken çok dikkatli olunmalıdır.Sıcak Basmalarında Başka Ne Yapabiliriz?Bizim önerimiz ve tecrübelerimiz bu sıkıntıları hissetmeye başlayan kadınlarımızın yılda bir kür ozon tedavisi görmeleridir.Ozon aktif oksijendir. Kan basıncını düzenler ani tansiyon oynamalarına mani olur, kanı inceltir ve aksayan organlarda bioregülasyona neden olur. Yapılan bilimsel araştırmalarda en hızlı etkili antidepressan olduğu ve uyku bozukluğu çekenlerde ciddi yararları olduğu kanıtlanmıştır.Gerek adetten  kesilme sürecine giren hastalarımızda gerekse menopoza giren hastalarda doğal ve etkin bir tedavi olarak yan etkisi olmayan ozon tedavisini önermekteyiz. Ozon tedavisi sayesinde yan etki korkusu olmadan sıcak basmalarında ciddi azalma, uykusuzluk, huzursuzluk ve sinirlilik halinde azalma, ağrılarda azalma olacak daha pozitif daha canlı ve enerjik olacaksınız. Sağlıklı günler sizin olsun.Prof.Dr.Nurettin Lüleci


Spinal Ağrı Merkezi Direktörü

İlgili Sağlık Konuları