Şeffaf Plakla Tel Takmaya Veda Edin

Ortodonti konusunda adeta devrim niteliğinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Görünmez tedavi olarak adlandırılan "Şeffaf Plak"la artık hastalar tel takmak zorunda kalmayacak.

Çarpık, seyrek ya da sıkışık dişler birçok kişinin ortak sorunudur. Ancak diş problemlerini tedavi etmede en başarılı ve dolayısıyla en çok tercih edilen yöntem olan teller, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan hastayı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu durum da bu tedaviye çok ihtiyaç duyan bazı hastaları ortodontik tedaviye başlamaktan alıkoyabiliyor.

Tam da bu noktada hem görünmediği için hastanın yüzünü güldüren hem de estetik ve sağlıklı dişlere kavuşmasını sağlayan çeşitli tedavi yöntemleri mümkün. İşte bu yöntemlerden birisi de "Şeffaf Plak Tedavisi". Bu yöntem ile özellikle ön dişlerdeki çapraşıklık ve seyreklik gibi mevcut sorunların büyük kısmı giderilebiliyor. Ayrıca hastaya yeni ve estetik bir görünüm de kazandırılabiliyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Üşümez, Ağız Diş Sağlığı Haftası sebebiyle şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri ve uygulama yöntemlerini anlatıyor.

DİŞ SAĞLIĞINDA ŞEFFAF YÖNTEM

Diş çarpıklıkları, seyrek veya sıkışık dişler gibi problemleri düzeltme tedavisinde uygulanan yeni teknoloji Şeffaf Plak, ortodontik bir tedavi yöntemidir. Ortodonti dünyasında yaşanan teknolojik bir devrim olarak adlandırılan şeffaf plak sayesinde hasta diş teli kullanmak zorunda kalmaz ve dişleri olması gereken düzgün bir pozisyona kavuşabilir.

SADECE ESTETİK DEĞİL AYNI ZAMANDA SAĞLIK

Ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesi hastalara sadece daha estetik bir gülümseme sağlamaz. Hasta bu tedavi yöntemi ile hem çene üzerinde düzgün dizilen dişlere sahip olur hem de daha kolay temizleme işlemi ile çok daha iyi çiğneme fonksiyonuna kavuşur. Dişlerin kolay temizlenebilmesi renklenme, diş çürüğü, dişeti kanaması ve ağız kokusu gibi pek çok problemin engellenmesine yardımcı olur. Dişlerin daha iyi çiğnemesi ise sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltarak genel vücut sağlığına katkı yapar.

ORTODONTİK TEDAVİDE "DİJİTAL ÇAĞ"

Şeffaf plak yöntemi için öncelikle hastanın diş kalıbı alınarak dijitalize edilir veya dijital ağız içi kamera ile dişlerin görüntüsü alınır. Hasta bu işlemler esnasında hiçbir ağrı veya acı hissetmez. Elde edilen görüntüler bilgisayara aktarılır ve özel bir yazılım üzerinde ortodonti uzmanı tarafından hastanın istekleri de dikkate alınarak bir tedavi simülasyonu yapılır.
Simülasyon tedaviyi yürütecek olan ortodonti uzmanı tarafından onaylandıktan sonra dişlerin kademeli bir şekilde hareketini sağlamak üzere ağza takıldığında görülmeyen ancak dişlere hafif hafif kuvvet uygulayan şeffaf plaklar uygulanır. Bazı özel diş hareketlerini elde etmek için dişlerin üzerine yine görünmeyen estetik kompozit çıkıntılar yerleştirilebilir. Ya da bazı form bozukluğu gösteren dişlerin ara yüzeylerinden şekillendirme yapılması gerekebilir. Çarpıklığın şiddetine ve tedavinin gidişatına göre de bu şeffaf plaklar 2-3 haftada bir değiştirilir. Toplam tedavi süresi ise yine bozukluğun şiddeti ve hastanın beklentisine göre değişiklik gösterebilir.

PLAKLAR ÖZEL GÜNLERDE ÇIKARILABİLİR

Şeffaf plak her yaştaki kişiye uygulanabilir. Bu plak kişinin ihtiyacına göre yapıldığından yemek sırasında ya da özel gün ve zamanlarda rahatlıkla çıkarılabilir. Plakların yemek sırasında çıkartılabilmesi sabit ortodontik tedavi süresince uyulması gereken beslenme kısıtlamalarını da azaltır. Plaklar ayrıca ağız ve diş bakımı sırasında da çıkarılabilir. Böylece iyi bir bakımla tedavi sırasında oluşabilecek diş ve dişeti problemlerinin de önüne geçilebilir. Ancak gün içerisinde ve uykuda ne kadar sık kullanılırsa tedavi süresinin de o kadar kısaldığı unutulmamalıdır. Plak ayrıca hastanın sesine ve konuşmasına da etki etmez. Şeffaf plak tedavisi hastaya sağladığı konfor ve kolaylık sayesinde birçok kişinin ilk tercihi olmaktadır.