Sedasyon İle Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

'Sedasyon' yöntemi siz diş hekimi koltuğunda bilinciniz kaybolmadan derin uykuya dalarken, tek seansta, hiçbir ağrı sızı hissetmeden pek çok dişinizin tedavisine imkan tanıyor!

Diş hekimi koltuğuna oturmak sadece çocuklar değil, aynı zamanda biz yetişkinler için de adeta kabusa dönüşüyor. İşlem sırasında hissettiğimiz ağrılar, hoşlanmadığımız metal sesini duymamız veya ağzımızın içine yerleştirilen aletler nedeniyle gelişen bulantı yüzünden dakikalar bir türlü geçmek bilmiyor.

Sırf bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için günlerce ağrı çekmeyi, hatta dişlerimizi kaybetmeyi bile göze alabiliyoruz. Oysa başta Almanya olmak üzere Fransa ve Belçika gibi birçok ülkede uygulanan ve “bilinç kaybolmadan derin uykuya dalmak” olarak tanımlanan ‘sedasyon’ ile diş tedavisinde tüm bu sorunlar ortadan kalkıyor ve tek seansta birçok dişe işlem yapmak mümkün olabiliyor! 

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Anestezi Uzmanı Dr. Emel Özveren, sedasyonu en basit haliyle şöyle tanımlıyor: “Sedasyon, bazı ilaçlarla, hastanın bilinci kaybolmaksızın oluşturulan derin uyku halidir. Uygulanacak olan işleme göre, derecesi yüzeyselden derine doğru ayarlanabiliyor. İlaçlar erişkinlerde damar içine uygulanırken, çocuklarda ise şurup olarak, makattan veya burundan olmak üzere 3 şekilde veriliyor.

Uzman ellerde uygulandığı takdirde bu yöntemin hemen hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Üstelik genel anesteziden sonra yaşanan mide bulantısı, öksürük ve halsizlik gibi yakınmalar sedasyonda görülmüyor”  Genel anestezi ile sedasyonun tek farkı ise; solunumun durup, durmaması oluyor.

Genel anestezide solunum durduğu için hastanın makineye bağlanıp, solunumunun dışarıdan yapılması gerekiyor. Sedasyonda ise bu tip durumlar yaşanmıyor. Ancak yine de sedasyon işleminin yaptırılacağı yerin tam teşekküllü bir hastane olmasında fayda olduğunu belirten Diş Hekimi Dr. Uğur Meriç, de “Çünkü sedasyonun tek bir riski var; o da dozu ayarlayamazsanız solunumun durması. Ancak tam teşekküllü bir hastanede yapıldığında bu sorun ortadan kalkıyor ve konusunda uzman ekip hastaya hemen müdahale edebiliyor

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi’nde uygulanan ‘sedasyon ile diş tedavisinde’, hastanın erişkin ise damar yoluyla, çocuksa diğer yöntemlerle uygulanan ilaç ile uyuması sağlanıyor. Ardından hasta diş hekimi koltuğunda bilinci açık halde uyurken, diş hekimi de dişlerin tedavisini uygulamaya başlıyor.

Hasta işlem süresince derin bir uyku halinde olsa da bilinci açık olduğu için diş hekiminden aldığı sözlü komutları yerine getirebiliyor. Örneğin ağzını açması istendiğinden bunu kolayca yapabiliyor. Bu sayede diş kaplama, dolgu veya çekim işlemleri hiçbir sorun yaşanmadan yapılabiliyor. 

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi’nden Diş hekimi Dr. Uğur Meriç rutin olarak uygulanan tedavide hastanın dayanma kapasitesine doğrultusunda maksimum 4-5 diş üzerinde işlem yapılabildiğini belirterek, “Bunun aksine ‘sedasyon’ uygulandığında tek seansta 10 dişin tedavisi bile mümkün olabiliyor. Çünkü hasta bilinci açık halde uyurken ağrı çekmek, hoşlanmadığı sesleri duymak gibi hiçbir sorun yaşamadığı için diş hekimi koltuğunda uzun süre kalabiliyor.” diyor. 

İlgili Sağlık Konuları