Sahurunuzu İhmal Etmeyin

Ramazan'ın en önemli öğününün sahur olduğunu belirten Dyt. Ceren Aktaş, sahura kalkmadan oruç tutulması kesinlikle önerilmediğini söyledi.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Dyt. Ceren Aktaş, sahura kalkmak metabolizmayı güçlendirerek gün içinde daha az acıkma sağladığını ancak sahurda tüketilen besinlerin içeriklerine, tüm günü etkileyeceği için çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Aktaş, "Sahurda çok baharatlı ve tuzlu yiyecekler gün içinde çok fazla su ihtiyacına neden olur. Aynı zamanda çay ve kahvenin bol tüketimi de bu içeceklerin idrara çıkmayı artıracağı etkisi bulunduğu için uygun değildir. Çay içilecekse iki bardağı geçmemelidir. Sahurda tüketilmesi gereken en önemli besinler, süt, yumurta, peynir çeşitleri gibi uzun süreli tokluk sağlayacak protein içeriği yüksek gıdalardır. Bunun yanında taze söğüşler de bol miktarda tüketilebilir. Bunları yemesinde sakınca olan kişilerin ise meyveli yoğurt veya 1 su bardağı yarım yağlı süt ile hazırlanmış 5-6 yemek kaşığı mısır gevreği tercih etmeleri uygun olacaktır" dedi.

Uzun süren açlığın ardından iftarda ağır ve enerji değeri çok yüksek olan besinlerin bir anda tüketiminin kan şekerinin yükselmesine yol açabileceğini dile getiren Dyt. Aktaş, "Oruç, hurma ve kuru kayısı gibi meyvelerle açılabilir. Sonrasında ise 1 kâse çorba ve salatayla devam edip ana yemeğe 15-20 dakika sonra geçebilir. Ana yemekte de bir miktar etli sebze yemeği, ızgara et, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt, ayran gibi besinler tercih edilebilir. İftardan ortalama 1,5-2 saat sonra ise yapılacak hafif tempolu yürüyüş, besinlerin sindirimine yardımcı olacak ve zayıflayan metabolizmayı hızlandıracaktır" diye konuştu.

Uzun süren açlığın kabızlık sorununun artmasına sebep olabileceğini aktaran Dyt. Aktaş, "Bağırsakların tembelleşmemesi için iftardan sonra ara ara kurutulmuş meyveler atıştırılabilir. Ayrıca kabızlık sorunu yaşamamak için su tüketimi de son derece önemlidir." şeklinde konuştu.