Sağlık durumunuz yüzünüze yansıyor

Büyük burun, kırışıklıklar, azalan saçlar... Yüzdeki farklı sorunlar aslında sağlık durumunuz hakkında birer ipucu.

Şiş gözler tiroitlerde bir işlev bozukluğunun habercisi olabiliyor, gözdeki beyaz halkalar yüksek kolesterolün bir sonucu olarak gelişebiliyor. İşte yüzden okunabilecek bazı belirtiler. 

İNCELEN SAÇ TELLERİ: 

Kadınlarda saç tellerinin incelmesinin, tiroitlerin fazla çalışması sonucunda olabileceği belirtiliyor ancak bu durumun saç dökülmesini neden tetiklediği henüz bilinmiyor.

KIRMIZI YANAKLAR: Yüzdeki kızarıklıklar, bir cilt sorununun işareti olabileceği gibi iç nedenlere bağlı bir hastalığın da belirtisi olabilir.

BURUNDAKİ YUMRULAR: Burunda çıkan yumrular, iç organlarda yara çıkmasına neden olan sarkoidoz hastalığının belirtisi olabilir.

KISALAN DİŞLER: Reflü rahatsızlığı olan kişilerde boyu kısalmış dişlerin sıklıkla görüldüğü biliniyor. Mideden ağza ulaşan asit dişlere zarar veriyor.

İRİSTEKİ BEYAZ HALKALAR: Kandaki yüksek miktarda kolesterol, gözün renkli kısmı olan iriste beyaz bir halka olarak kendini gösteriyor.

KIRIŞAN KULAK MEMESİ: Nedeni netlik kazanmasa da bazı araştırmalar kulak memesinde meydana gelen köşegen şeklindeki kırışıklıkların kalp rahatsızlığı belirtisi olabileceğini gösteriyor.

İlgili Sağlık Konuları