Safra Kesesinden 157 Taş Çıktı

Bolu'da, 45 yaşındaki kadının safra kesesinden ameliyatla 157 taş çıkarıldı.

Bolu'da, 45 yaşındaki kadının safra kesesinden ameliyatla 157 taş çıkarıldı.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'ne karın ağrısı şikayetiyle başvuran kadına yapılan tahlillerde, safra kesesinde çok miktarda taş olduğu belirlendi.

Ameliyata alınan kadının safra kesesinden, en küçüğü nohut büyüklüğünde olmak üzere iri boyutlarda 157 taş çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren genel cerrahi uzmanı Rıdvan Çakmaz, yaptığı açıklamada, bu kadar çok safra kesesi taşıyla ilk kez karşılaştığını ifade etti.

Ultrason çekimlerinde tespit ettikleri safra kesesi taşının sayısını belirleyemediklerini anlatan Çakmaz, "Cerrahi müdahale esnasında karşılaştığımız durum, ameliyathanedeki tüm sağlık personelimizi şaşkına çevirdi. Normalde safra kesesi müdahalelerinde 2, 3 ya da 4 taşla karşılaşırız. 45 yaşındaki hastamızın safra kesesinden tam 157 taş çıktı." diye konuştu.

Çakmaz, safra kesesinde bu kadar çok sayıda taş bulunan bir hastanın pankreas iltihabı yaşamamasının oldukça şanslı bir durum olduğunu belirterek, 40 yaş üzeri herkesin safra kesesi taşı ile karşılaşabileceğini kaydetti.

Özellikle obezite hastaları ile kadınların vücutlarının yoğun şekilde safra kesesi taşı ürettiğine dikkati çeken Çakmaz, bilimsel araştırmalara göre sarışınların da safra kesesi açısından bir başka riskli grup olduğunu ifade etti.

Öte yandan, hastanın taburcu olduğu öğrenildi.