Saçlarımız Neden Beyazlıyor?

BBC'de yer alan habere göre, bilimadamları, yaşları 59 ile 81 arasında değişen 200'den fazla tek yumurta ikizi olan ve olmayan ikiz kızkardeşleri inceledi.

Bilimadamları, aynı genleri paylaşan tek yumurta ikizi kızkardeşlerde saçların beyazlaması arasında çok küçük farklar bulurken, tek yumurta ikizi olmayanlarda ise genler aynı olmadığı için daha fazla farklılık keşfettiler.

PLoS One isimli dergide yer alan çalışmada, aynı zamanda saç dökülmesinin de genetik faktörlerle ilişkili olduğu açıklanırken, başın üst kısmındaki dökülmesinin ise çevresel faktörler ve yaşam tarzıyla bağlantılı olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, bu çalışmanın kadınların saçlarının beyazlama sebebi üzerinde büyüleyici bir görüş sunduğunu ve çevresel faktörlerin düşünüldüğü kadar önemli olmadığını göstediğini ifade ettiler.

Daha önceki araştırmalarda, akrabalarına göre saçları daha erken kıraran insanlar üzerinde birkaç saptanabilir çevresel faktör bulunmuştu. Bu birçok insan için yaşam tarzının saçlarınızın kırarması üzerinde çok büyük etkisi olmadığı anlamına geliyor.

Bu kuralı bozan istisnalar olabileceğini belirten araştırmacılar, saçların kırarmasında genlerin rol oynadığı konusunda aynı fikirdeler.

Ayrıca araştırmacılar, belirli tip kimyasallara maruz kalmanın da saçların kırlaşmasına destek olduğunu açıkladılar.

İlgili Sağlık Konuları