Robotik cerrahlar geliyor

Kansız ameliyat olarak bilinen robotik cerrahlar yetiştirilecek.

Sağlık Bakanlığı, prostat, böbrek ve mesane kanserlerinde çok başarılı sonuçlar alınan ve "kansız ameliyat" olarak bilinen robotik cerrahinin Türkiye genelinde daha yaygın kullanılabilmesi için "robotik cerrahlar" yetiştirecek.
Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açık cerrahinin aksine kısa sürede iyileşme sağlayan robotik cerrahinin, üroloji başta olmak üzere kadın doğum, genel cerrahi, kulak burun boğaz ve kalp cerrahisinde uygulandığını söyledi.

Robotik cerrahi ile rahim ve yumurtalık kanserleri, idrar kaçırma, gırtlak ve bağırsak kanserlerinde etkili sonuç alındığını ifade eden Gümüş, bu tekniğin kalp cerrahisinde de kapak operasyonları ve by-pass'da etkin kullanılacağını bildirdi. Gümüş, özellikle kanser hastalarında tümörün tamamının bu yöntemle temizlenebildiğinin altını çizerek, hekim kabiliyetinin başarıyı artıran en önemli faktör olduğunu vurguladı.

Operasyonun herhangi bir komplikasyon gelişmeden tamamlanabilmesi için robotik cerrahi uzmanının, bu alanda yetişmiş, tecrübeli ve yeni gelişmeleri takip ediyor olması gerektiğini vurgulayan Gümüş, uygulamadan daha fazla kişinin yararlanabilmesi için operasyonu yapabilecek hekim sayısının artırılması gerektiğini bildirdi.

İlgili Sağlık Konuları