Remdesivir nedir? Remdesivir hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor? Remdesivir koronavirüse çare mi?

Dünyada 2 bin 700'ün üzerinde kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün tedavisiyle ilgili ABD'den önemli bir açıklama geldi. ABD'nin Nebraska eyaletindeki bir hastane remdesivir adlı ilacın hastalar üzerinde kullanımına başlayacaklarını açıkladı. Peki, remdesivir hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor? Remdesivir nedir?

Çin'in Vuhan kentinden dünyanın dört bir yanına yayılan koronavirüsün tedavisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. ABD'de bulunan bir hastanenin remdesivir adlı ilacın hastalar üzerinde kullanımına başlayacaklarını açıklaması ile remdesivir nedir, remdesivir coronavirüs ilacı mı ve remdesivir hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor gibi soruların yanıtları merak edildi.
REMDESİVİR NEDİR?

Remdesivir Formülü: C27H35N6O8P
Remdesivir Diğer Adı: GS-5734
Remdesivir ChemSpider Kimliği: 58827832
Remdesivir Molar kütle: 602.585 g·mol-1
Remdesivir, nükleotid analogları kategorisinde yer alan yeni bir antiviral ilaç türüdür. Ebola virüsü hastalığı ve Marburg virüsü enfeksiyonları için Gilead Sciences tarafından geliştirilmişti. Remdevirin laboratuvar testleri SARS-CoV ve MERS-CoV gibi çok çeşitli virüs üzerinde etkili olduğu sonuçlarını ortaya koydu. Remdesivir, Batı Afrika'da Ebola virüsü salgını tedavisinde kullanılmıştır.


RemdesivirGilead, Koronavirüs SARS-CoV-2'nin neden olduğu 2019-20 koronavirüs salgına cevap olarak, ilacın etkilerini incelemek üzere "az sayıda hasta" için remdesivir sağladı. SARS-CoV-2'ye karşı laboratuvar testlerine de başladı. Gilead, remdesivir ilacının hayvanlarda SARS ve MERS'e karşı "aktif olduğu" belirtti.


İlgili Sağlık Konuları