Refleksoloji Tamamlayıcı Tıp Yöntemi

Eğitici uzman refleksolog Serpil BİHİR Türkiye'de uygulanan ve Sağlık Bakanlığının da onayından geçen refleksoloji yöntemi hakkında bilgiler verdi.


Refleksoloji uzmanı Serpil BİHİR, refleksolojinin tanımı ve önemi sizce nedir?

Dünyada yaşayan her canlının sinir sistemi vardır. Ayrıca her organın bir damar sistemi vardır. Refleksoloji kılcal damarlarla ilgilenir. Kılcal damar topluluğu insanlarda ayaklara ve ellere kadar ulaşır. Kılcal damarlar kanın boşaltım organı olan ayakların belli noktalarına kanı taşırlar ve orada boşaltırlar. Bu işlem sırasında ise eller by-pass görevi üstlenirler ve boşaltımda herhangi bir problem kanın temizlenmemesine yol açabileceğinden hastalıklara sebep olur.

Refleksoloji iç organlarımıza ve vücudumuzun çeşitli bölgelerine karşılık gelen sinir iz düşümlerine belirli basılar verilerek yapılan uyarı tekniğidir. Amaç, ayaktaki bu bölgelere bası uyarıları verilerek vücuttaki potansiyel tedavi edici güçleri harekete geçirmektir.

Uygar dünyadan önce insanlarda refleksoloji masajı doğal olarak gerçekleşiyordu. Yalın ayak toprakta ve taşta yürünerek masaj sağlanıyordu. Bugün ayaklarımızı kalın ve sert ayakkabılarla koruyoruz. Bu kan dolaşımını zorlaştırıyor. Çok eskiden Çin ve Mısır halkı refleksolojinin tedavi gücünü biliyordu. Bu masaj zihin ve bedene pozitif enerji veriyor.

İlk bin yılın sonunda bu yöntem Avrupa'ya getirildi. Ayaklarda tüm organların yansıması olan noktalar vardır ve bu masaj onların tek tek uyarılmasını sağlamaktadır.
Rahatsız organların, ayakta bulunan sinir ucu  noktası ovulduğunda acı hassasiyeti oluşmaktadır.
Refleksoloji tedavisinin neden olumlu sonuçlar getirdiği sorulara birçok açıdan açıklama yapılabilir.
Ayakta sinir uçları uyarısı siyatikten omurgaya getirerek, oradan sinyalleri organlara ulaştırıyor.
Ayaktaki refleks noktalarının elle ovulmasıyla nasırların atılması hastanın rahat, hafif ve iyi hissetmesini sağlayıp kendi şifa gücünü ortaya çıkarır.
Bedendeki her hücre, organların tüm bilgilerini içerir ve her hücre bir diğeriyle ilişkilidir. Enerji ve bilgi alışverişini düzenler. Bunun için ayaklarda, ellerde, kulaklarda ve dilde refleksoloji noktalarındaki uyarı organlara olumlu tepki verir.
Refleksoloji uzmanı Serpil BİHİR, refleksoloji uygulaması nasıl yapılır ve etkileri nelerdir?
Birçok kültürde eski zamanlardan beri uygulanan Refleksoloji, ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azaltılmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açar. 

Refleksoloji'nin temelinde, rahatsızlıkların enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatar. Bu ilaçsız terapi, beden fonksiyonlarını normalleştirerek vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir. Normalleşmiş beden fonksiyonları insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirir; ağrıları dindirir. Refleksoloji tekniğiyle, bütün vücuda masaj yapmadan stresi vücuttan uzaklaştırmak, rahatlamayı ve dinlenmeyi sağlamak mümkündür.

REFLEKSOLOJİ: Çin'de, Japonya'da, Hindistan'da, Rusya'da ve Mısır'da vücudun bir haritasının ayak tabanında mevcut olduğunu kabul eden ve ayak tabanındaki refleks noktalarının uyarılmasını esas alan bir yöntem.

MODERN REFLEKSOLOJİDE;

Sanat ve bilim bir aradadır. Bilim dikkatli çalışmayı, deneyimi, konsantrasyonu gerekli kılar. Sanat ise hünerli elleri, olaya yoğunlaşmayı gerekli kılar.
Refleksoloji uzmanı Serpil BİHİR, refleksoloji vücudumuzda ne gibi değişiklikler gösterir?
* stresi azaltır
* kan dolaşımını düzenler
* kandaki toksinlerin atılmasını sağlar
* vücudun dinamik balansını düzenler
* enerji yoğunluğunu arttırır
* sağlıklı bir vücut oluşturur
* mental verimlilik sağlar

Bu uygulama bir ayak masajı olarak algılanmamalıdır. Ayak vücudumuzun bir aynası olup, vücudumuzun enerji noktalarını temsil eder. Bu her bir noktanın uyarılması, vücudumuzdaki ilgili bölüm veya organın uyarılması anlamına gelmektedir. Bu noktalar uyarılmadan önce tüm ayak uygun krem ve solüsyonlarla yumuşatılıp rahatlama sağlanmakta daha sonra deneyimli eller uyarılması gereken tüm noktaları uyarmaktadır.
Eğitici Uzman Refleksolog Serpil BİHİR