Porselen Laminalar Kadınları Daha Genç Ve Çekici Gösteriyor

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini anlatıyor.


İlerleyen yaşla beraber dişlerde bazı aşınmalar ve çatlamalar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla da bu durum yaşınızı ele verebiliyor. Çünkü zamanla dişler aşındığında, ağız çevresindeki dokularda sarkmaya ve çökük durmaya başlıyor. Tabi çözümü var, yapılan laminalarla yüzün dikey boyutu artırılarak dudak desteği sağlanıyor. Böylece hem çatlamış ve aşınmış görünüm yerine daha doğal görünen beyaz dişler ortaya çıkıyor hem de yaşınızdan genç görünüyorsunuz.

Porselen laminalarla gülüşünüzü güçlendirin

Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzeyine yapıştırılması işlemidir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ortalama 0,7 mm kalınlığında olur ve ışık geçirgenliğine sahiptir. Mevcut bir dişin üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilir. Porselen lamina uygulanacak dişlerde az miktarda da olsa bir aşındırma yapmak gerekir, bunun oranı dişin formu, rengi ve konumuyla doğru orantılı olarak belirlenir.

Mükemmel gülüşü yakalayın

Hazırlanan dişlerin ölçüsü alındıktan sonra laboratuvarda özel olarak hekimin ve hastanın belirlediği formda dişler mumdan hazırlanır. Bu dişler hastanın ağzında tek tek denenir ve nasıl durduğu gösterilir. Bu prova işlemi için hazırlanmış olan mumdan dişler hastanın ve hekimin ortak onayından geçtikten sonra, onaylanan formun aynısının porselen hali yapılır. Bu yöntem sayesinde mum üzerinde hastanın ya da hekimin arzu ettiği değişiklikler yapılabilir ve porselen istenen haline gelmiş, mükemmel gülüş yakalanmış olur. Sonuç olarak hasta bu tedavinin sonucunda nasıl bir görünüme kavuşacağını bilir.

Prova işlemi

Porselen laminalar, ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde ve çürük olması ya da çapraşıklık nedeniyle porselen kaplanması gereken durumlarda da uygulanır. Bu teknik sayesinde istenen boy, renk ve formda dişler hazırlamak mümkün oluyor. Herkese uygulanabilmekle beraber çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar sonucu ileri derecede diş eti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

Tedavi süresi

Tedavinin laboratuvar aşaması bir hafta ile 10 gün arasındadır. Ancak dudakların yeni görünüme uyum sağlaması üç-dört haftayı bulabilir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve yüksek sesle okuma tavsiye edilir.
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı