Özel Günler

Özel günlerimizde düzenlenen yemek programları için nelere dikkat etmemiz gerektiğini Estethica' nın Psikologlarından Banu Akman Şahin açıklıyor.

Doğum günleri, evlilik törenleri, partiler, kutlamalar gibi özel günlerde yiyecek tüketiminizi kontrol altında tutmak diğer günlere göre daha zor olabilir. Aslında bu günler, çok fazla yemek tüketmeden de eğlenebileceğinizi görmeniz açısından bir fırsat olabilir. Aşağıda bu gibi özel durumlarla nasıl başa çıkacağınıza dair bazı stratejiler yer almaktadır.

Amaç

Özel günler genelde daha önceden bilinirler. Bu nedenle o haftaya dair haftalık beslenme planınızı belirlemek en doğru hareket olacaktır. Kutlamada çok yemek için önceden hiçbir şey yememek uygun bir davranış değildir. Bu yaklaşım sizin daha fazla ve kontrolsüz yemenize neden olur. Bunun yerine hafif yiyecekler yemek daha iyi bir plan olacaktır. Bu yiyeceklerin de neler olacağını tespit edip günlük yeme planınıza dahil etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

İleriyi Planlamak

Özel günlerin nerede ve hangi yiyecek çeşitleriyle kutlanacağını bilmek önemlidir. Bu kutlamayı siz organize ediyorsanız yerin seçimine de karar verebilirsiniz. Yemeklerden ne ile karşılaşacağınızı bilmek ve gitmeden önce aşağı yukarı ne yiyeceğinizi planlamak yiyecek ve içecekleri vücudunuza yük etmemenize yardımcı olacaktır.

Alkol

Alkolle başa çıkmak için de bir planınızın olması önemlidir. Unutmayın ki alkol besinlerden yağ değişimine karşılık gelir. Fazladan tükettiğiniz alkol vücudunuzda yağ olarak depolanır. Aynı zamanda ölçülü yeme davranışınızı da zayıflatır. Bu nedenle alkol tüketiminde de bir sınırınızın olması önemlidir.

Özel Günlerin Diğer Keyifli Kısımlarına Odaklanın

Her ne kadar özel günlerin merkezinde yiyecek ve içecekler bulunsa da, bunları çok fazla tüketmeden de kutlama yapabileceğinizi düşünün. Kutlamayı keyifli hale getiren diğer aktivitelere, sohbetlere odaklanın. Bu sayede, az yemek tüketimi ile eğlencenizin mahvolmadığını da görmüş olursunuz.

Yemek Yemeniz İle İlgili Baskılarla Uğraşmak

Planladığınızdan daha fazlasını yemeniz konusunda baskı hissedebilirsiniz. Yemediğiniz takdirde insanları incitebileceğinizi veya onlar gibi yiyip içmediğinizde gruptan dışlanabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu konuda önemli olan sizin ne istediğinizdir. Bu nedenle yiyecekleri nazikçe fakat kesin bir dille reddetmeyi öğrenmelisiniz. Unutmayın ki başkalarını memnun etmek için istemediğiniz yemeyi yemek zorunda değilsiniz.

Hediye Olarak Yiyecek

Özel günlerde insanlar size hediye olarak çikolata, şeker, kek veya başka yiyecekler alabilirler. Eğer mümkünse bu kişilerden başka bir şey alıp alamayacaklarını sorun. Bunu yapamadığınız zamanlarda ise bu tarz hediyelerle nasıl başa çıkacağınızı düşünmeniz önemlidir. Belki sizde bu hediyeyi başkasına verebilir örneğin, etrafınızdaki çocuklara dağıtabilirsiniz.

Aperatifler

Genelde bu tip davetlerde, bol aperatife rastlanır. Bu gibi durumlarda seçimlerinizi çiğ sebzeler, meyve tabağı ve biraz peynirden yana kullanabilirsiniz.

Uzm. Psikolog
Banu Akman ŞAHİN

İlgili Sağlık Konuları