Neü'de Organ Nakli

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesinde, bağışlanan bir kornea iki hastaya başarılı bir şekilde nakledildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesinde, bağışlanan bir kornea iki hastaya başarılı bir şekilde nakledildi.

Nakli gerçekleştiren NEÜ Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Oltulu, "Kornea nakli gözün ön kısmında saat camı şeklindeki saydam kısım olarak tarif edebileceğimiz korneanın saydamlığını yitirdiği durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Kornea nakli ameliyatında bağışlanan sağlıklı korneadan 6–9 milimetre çapında olabilen daire şeklinde bir parça çıkartılır ve hastanın korneasından da aynı büyüklükte bir parça çıkartılarak bu bölgeye dikilir." diye konuştu.

Son yıllarda gelişen teknik ve ekipmanlar sayesinde hastaların daha hızlı iyileştiğini ve daha fazla kişinin sağlığına kavuştuğunu ifade eden Oltulu, şöyle devam etti:

"Kliniğimizde uzun süreden beri yapılmakta olan korneanın ön yüzeyinin değiştirildiği nakillerin ardından, korneanın arka yüzeyinin de değiştirildiği ve dikişsiz nakil diye tarif edebileceğimiz nakiller başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Şu an için çok az merkezde yapılan bu ameliyatın Konya'da yapılabiliyor hale gelmesi bizim ve hastalarımız için son derece önemlidir.

Kısmi kornea nakilleri ile daha az sayıda kornea ile daha fazla hasta ameliyat edilebilmekte olup bu ameliyatın da dikişsiz olması hastaların daha kısa sürede iyileşmelerini ve red ihtimalinin daha düşük olmasını sağlamaktadır."