Mobil Mamografi Aracı Mudanya'da

Bursa Halk Salığı Müdürlüğü bünyesinde kanser erken teşhis ve tarama faaliyetlerine destek vermek için kullanılan Mobil Mamografi Aracı, Mudanya'da vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa'nın çeşitli noktalarında vatandaşlara kanser tarama hizmeti sunan Mobil Mamografi Aracı hakkında açıklamalarda bulundu. Mobil aracın vatandaşlara daha kolay ve ulaşabilir hizmet sunumu amacı ile hizmete girdiğini belirten Dr. Akan, "Aracımız hizmete girdiği şubat ayından bu yana Nilüfer, Gürsu, Kestel, Yenişehir, Orhangazi ve Gemlik'te vatandaşlarımıza tarama hizmeti verdi. Şu anda da Mudanya'da ve ay sonuna kadar Mudanyalı vatandaşlarımıza hizmet verecek" dedi.

Mobil aracın her ay bir ilçeyi gezeceğinin bilgisini veren Dr. Akan, "Mobil aracımız faaliyet girdiği günden bu yana 4 bin 500 vatandaşımızı taradı. Aracımız sayesinde KETEM'lere uzak olan vatandaşlarımızın oturduğu bölgelere giderek kanser taramalarını gerçekleştiriyoruz. Böylece KETEM'lere gelemeyen vatandaşlarımızı kendi oturdukları bölgelerde taramayı ve kanserle daha etkin mücadele etmeyi amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Taramalarınızı Yaptırın

Aracın içerisinde tam teçhizatlı kanser taramalarını gerçekleştirecek cihazların bulunduğunu dile getiren Dr. Akan, "Aracımızda Djital Mamografi cihazı ve HPV DNA alımı için jinekolog odası bulunmaktadır. 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir Rahim ağzı kanseri taraması, 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması yapılmaktadır. Vatandaşlarımızı erken teşhis için ilimizde bulunan 4 KETEM birimine ve mobil olarak sahalarda hizmet veren gezici tarama aracımıza davet ediyorum" ifadelerini kullandı.