Medikal Ozon Terapi Derneği Başkanı Prof.Lüleci Uyarıyor!

"Ozon Terapi Sertifikası" veya "Ozon Terapi Kursu" adı altında hekim yada hemşirelere yönelik faaliyetlerin yasal hiçbir dayanağı bulunmamaktadır!

Derneğimize ( Medikal Ozon Terapi Derneği ) müracaat eden bir çok hekim ozon tedavisi uygulamak için Sertifika istemektedir. Konuya açıklık getirmek amacı ile bu uyarıyı gerekli gördük. Sanırız Sağlık Bakanlığımız olaya el atacak ve sertifikasyon programlarında ozon terapi de gereken yerini alacaktır.Kan ve Kan ürünleri ile temas gerektiren ozon tedavisi sağlık bakanlığımızın denetimi altına alınmalıdır.Bu tür kurslara katılan hekim yada hemşireler için düzenlenen sertifikaların bir geçerliliği yoktur.  Bu tür ücret karşılığı yapılan faaliyetler ozon tedavisinin değerini düşürmekte hatta hekim olmayan kişilerin bu sertifikalardan edinerek, ozon tedavi merkezleri açarak olayı rant kapısı haline getirmelerine aracılık edilmekte, halkımızın sağlığı ile oynama noktasına gelme yada çok değerli bir tedavi aracının değerinin yitirilmesi anlamı taşımaktadır.Tıbbi Araç gereç satan firmaların arka planda yer aldığı bu tür kurslara Sağlık Bakanlığımız gereken ağırlığını koymalı. Eğiticilerden eğitim alanlarına kadar işin standartları belirlenmeli ve uygulamalar sağlık bakanlığı tarafından denetlenebilir olmalıdır.Yoksa 2-3 kişi bir araya gelerek bu tür faaliyetlerde bulunabilirler. Mesela Fransada Dünya Ozon Birliği diye bir dernek kurup bu tür faaliyetleri yapıp hekimleri ve heveslileri aldatıp rant şebekesi oluşturabilirler.Bir ozon terapi jeneratörü alan hekim kendisini ozonterapist olarak görmekte önüne gelen her alanda, başta gençleştirme, güzelleştirme, zayıflatma, selülitlerden kurtarma gibi bu tedaviyi  uzmanı olmadığı sahalarda bile uygulamaktan çekinmemektedir.Biz  geçerliliği olmadığına inandığımız bu tür kurslara katılan meslektaşlarımızı uyarmak isteriz. Bu kurslar faydalıdır, yapılmalıdır ama bizim verdiğimiz sertifikayı duvarınıza astığınızda birde ozon cihazı koyduğunuzda bu tedavilere başlarsınız size kimse bir şey demez çünkü biz size sertifika verdik anlamına gelecek tutum ve davranışların yasal temeli yoktur.En azından sertifika peşinde olan hekimlerin sormaları gerekir; kurs ya da sertifika verenler bu yetkiyi nereden almışlardır? Verdikleri belgeler geçerli midir?


Sağlık bakanlığının bu sertifikalar için onayı var mıdır?Bizden uyarması...Medikal Ozon Terapi Dernek BaşkanıProf. Dr. Nurettin Lüleci

İlgili Sağlık Konuları

İlgili Haberler