Lazer Epilasyon İçin En Doğru Zaman Kış Mevsimi

Tıp teknolojisindeki hızlı değişmeler, diğer tıp dalları yanında dermatoloji biliminde de yaygın olarak hissediliyor.

Tıp teknolojisindeki hızlı değişmeler, diğer tıp dalları yanında dermatoloji biliminde de yaygın olarak hissediliyor. Bu anlamda lazer uygulamalar, dermatolojide oldukça yoğun olarak kullanılıyor.


Uygulamalar arasında yer alan lazer epilasyonun hem kadın hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edildiğini belirten Özel Medline Konya Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Alaaddin Atalık, konuyla ilgili bilgilendiriyor.


Vücutta istenmeyen kıllar her iki cinsiyet için de önemli kozmetik sorun oluşturur. Bunların yok edilmesi için çok çeşitli metotlar uygulansa da; kılların kalıcı olarak yok edilmesi için lazer epilasyon işleminden yararlanılır.


Lazer Epilasyon İçin Yaz Aylarını Beklemeyin!


Lazer epilasyon ihtiyacı genel olarak yaz aylarında daha çok hissedilir. Ancak başarılı bir lazer epilasyon uygulamasının kış aylarında yapılması gerekir. Cilt güneşe maruz kalmadan önce işlemin tamamlanmış olması gerekir. Aynı zamanda kış aylarında yapılan uygulama yazın kişinin sorunun büyük bir kısmının çözülmüş olmasına da olanak sağlar.


Lazer Epilasyon Nasıl Bir Uygulamadır?


İnsan derisi ışığa geçirgendir. Kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içinde bol miktarda bulunan siyah renkli melanin maddesi ışığı emer. Böylece lazer ışığı kıl kökünde oldukça yoğunlaşarak ısı enerjisine dönüşür. Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve bu durum kıl kökünün kıl üretme fonksiyonunun kaybolmasına neden olur. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Tedavide deri korunarak, ışık enerjisiyle kıl kökü tahrip edilir.


Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur?


12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.


Lazer Epilasyon Hangi Bölgeler İçin Uygundur?


Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir.


Lazer Epilasyon Seanslarının Süresi Nedir?


Seans süresi uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte beş dakika ile 1,5 saat arasındadır.

İlgili Sağlık Konuları