Karabük'te "Bebek Dostu Hastane"

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne "Bebek Dostu Hastane" plaketi verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne "Bebek Dostu Hastane" plaketi verildi.

Hastane Toplantı Salonu'nda yapılan törende konuşan Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Kara, Bakanlığın 1991 yılından bugüne UNICEF işbirliğinde, temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programını sürdürdüğünü söyledi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Kara, Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği ve yürütülen programa göre bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi temel mesajları olduğunu ifade etti.

Kara, şunları kaydetti:

"Hastanelerinde doğru anne sütü uygulamalarını yerleştiren hastaneler, 'Ulusal Bebek Dostu Hastaneler Değerlendirme Ekibi' tarafından ziyaret edilerek değerlendirilmekte. Belirlenen kriterleri karşılayan hastaneler, 'Anne Sütü Komitesi' kararı ile 'Bebek Dostu Hastane' olarak ödüllendirilmektedir. İlk olarak 2003 yılında Karabük Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 'Bebek Dostu Hastane' unvanını almıştır. 'Ulusal Bebek Dostu Hastaneler Değerlendirme Ekibi' tarafından Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan son değerlendirme sonucunda 'Bebek Dostu Hastane' unvanının devamına karar verilmiş ve özverili çalışanlarımız sayesinde ayrıca teşekkür belgesiyle onurlandırılmıştır."

Konuşmanın ardından Karabük Halk Sağlığı Müdürü Sezgin Tiryaki, Kara'ya plaketi verdi.