Kanser Haftası

Acıbadam Fulya Hastanesi'den uzman diyetisyen Şafak: "Çağın hastalığı kanserle savaşta, sağlıklı ve dengeli beslenme büyük rol oynuyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi'nden uzman diyetisyen Müge Özyurt Şafak, çağın hastalığı kanserle savaşta, sağlıklı ve dengeli beslenmenin büyük rol oynadığını belirtti. Şafak, Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kanserle savaşan 10 besini ve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.  


Kış aylarında günde bir adet vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşan çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini içeren greyfurt tüketmenin vücudun ihtiyacının yüzde 70'ini karşıladığını kaydeden Şafak, araştırmaların, C vitamininin, solunum, reflü, mide ve kolon kanserlerinin önlenmesinde de rol aldığını gösterdiğini aktardı. Müge Özyurt Şafak, greyfurta alternatif olarak kivi, çilek, sivri biber ve kuşburnu da tüketilebileceğini bildirdi. Yeşil çayın da önemli bir kanser savaşçısı olduğunu belirten Şafak, hem kışın hem de yazın günde 2 fincan yeşil çay tüketilmesini istedi.  Brokoli, karnabahar, lahana gibi turpgiller grubundan olan kış sebzelerinin, birçok anti kanserojen bileşikler içerdiğini vurgulayan Şafak, bu besinlerin mevsiminde tüketildiğinde kanserden koruduğunu aktardı.


Şafak, haftada 2-3 kez yaklaşık 200 gram kadar brokoli tüketmenin çok faydalı olduğunu kaydetti. "Pişmiş domates tüketin" Kanser riskini azaltmada potansiyel rollere sahip likopen içeren domatesin önemine işaret eden Şafak, "Isıl işlem uygulanmış yani pişmiş domatesteki likopenin etkisi daha da artıyor ve böylece antioksidan kapasitesi yükseliyor. Mevsiminde tüketilen domates antioksidan etkisiyle prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve serviks kanseri riskini azaltıyor. Siz siz olun yaz aylarında kanserden korunmak için tüm öğünlerinizde domates tüketmeye özen gösterin. Ama unutmayın, çoğunlukla da  pişmiş olarak" bilgisini verdi.  Şafak, sarımsağın da içeriğindeki sülfürlü bileşiklerle bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, tümör hücre çoğalmasını baskılayan enzimlerin etkinliğini artırarak kansere karşı koruduğunu belirterek, sarımsağı sevmeyenlere de soğan, pırasa gibi sebzeleri önerdi.  Günde 10 gram omega-3 yağ asitleri, alfa-linolenik asit, protein, yüksek oranda çözünür ve çözünmez posa ve lignanlar bulunan keten tohumunun meme kanseri riskini azalttığına dikkati çeken Şafak, keten tohumu tüketiminin toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğünü ve damarlardaki birikimi azalttığını belirtti. Şafak, keten tohumunun tek ya da yoğurtla birlikte tüketilebileceğini aktardı. Şafak, yaz aylarında üzümün, kış aylarında bal kabağının önemli birer kanser savaşçısı olduğunu vurguladı. Bal kabağının, çok güçlü antioksidan beta-karoten içerdiğine dikkati çeken Şafak, aynı maddenin kayısı, havuç, tatlı patates, Trabzon hurması ve turunçgiller gibi koyu sarı-turuncu renkli sebze ve meyvelerde de bulunduğunu kaydetti. Şafak, kabak tatlısında bolca kullanılan şekerin kanseri tetiklediği uyarısında bulundu.  


Müge Şafak, yulafın da kansere karşı koruyucu olduğunu, günde 1-2 çorba kaşığı yulaf ezmesinin yoğurtla birlikte tüketilmesinin ayrıca sindirim sistemine de yardımcı olduğu kaydetti.  Yaban mersininde bulunan flavonoid bileşikler ve proantosiyanidinlerin güçlü antioksidan etkileriyle kansere karşı koruduğunu vurgulayan Şafak, yaban mersinini sevmeyenlere de çilek, kırmızı dut, böğürtlen ve ahududu gibi meyveleri tüketmelerini önerdi. - İstanbul