Kan ve Kemik İliği Nakli Doğu Anadolu Bölge Sempozyumu

Malatya'da Kan ve Kemik İliği Nakli Derneğince 22 ilden hematoloji uzmanlarını katıldığı Doğu Anadolu Bölgesi Sempozyumu düzenlendi.

Malatya'da Kan ve Kemik İliği Nakli Derneğince 22 ilden hematoloji uzmanlarını katıldığı Doğu Anadolu Bölgesi Sempozyumu düzenlendi.

Kentteki bir otelde gerçekleşen sempozyumda, uzmanlar kemik iliği nakli konusunda yeni tedavi yöntemleri, alanda yaşanan gelişmeler, nakil komplikasyonlarıyla nakil öncesi ve sonrası yaklaşımlar gibi konularda bilgi alışverişinde bulundu.

Kan ve Kemik İliği Genel Sekreteri İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin kan ve kemik iliği konusunda Türkiye'de kurulan ilk dernek olduğunu belirtti.

Doğu Anadolu Bölge Sempozyumu'nun Malatya'da yapılmasında en büyük etkenlerinden birinin son yıllarda kentte kemik iliği nakli konusunda gösterilen gelişmeler olduğunu aktaran Erkut, şu değerlendirmede bulundu:

"Amacımız Türkiye'de kemik iliği nakli konusunda tedavi yöntemlerini geliştirmek, mevzuatı geliştirmek ve kemik iliği bekleyen hastaların sosyal sorumluluk projelerinde yer almak. Ayrıca kan ve kemik iliği naklinde çok merkezli çalışmalarda yer alarak Türkiye'nin ismini dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Sempozyumumuza 22 ilden hematoloji uzmanlarımız katıldı. Kemik iliği nakli konusunda yeni gelişmeler ve tedaviler konuşuldu."

Erkut, bugün sona erecek sempozyumda toplanan verilerin derneğin çalışmalarına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

İlgili Sağlık Konuları