İnci Gibi Dişler, İçten Bir Gülümseme

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr Çağdaş Kışlaoğlu, son zamanlarda öne çıkan uygulamalar hakkında bilgi veriyor.


Herkes aynaya baktığında güzel bir gülüşe sahip olmayı ister. Doğal ve güzel bir gülüş içinse sağlıklı diş ve diş etleri şart. Sağlıklı dişler için diş hekimliği uygulamaları hızla devam ediyor.

Gülüş tasarımıyla genç bir gülüşe kavuşmak mümkün

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü sağlayabilmektir.  Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir ve dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.  Gülüş tasarımıyla daha genç daha dinamik görünmek mümkündür. 

Bonding yöntemi ile diş kusurları düzeltiliyor

Dişlere zarar vermeden dişlerdeki küçük şekil bozukluklarının giderilmesi işlemidir. Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında kullanılabilir. Bonding uygulanmış bir dişe, gerektiğinde yeniden bonding işlemi yapabiliyoruz. Uygulanacak seans sayısı yapılacak işleme göre değişir. Seans süresi 15 dakikayla 1 saat arasında değişebiliyor. Dayanıklılık süresi ortalama 5 yıldır.

Pembe estetik sayesinde dişleriniz gülüşünüze gölge düşürmeyecek

Estetik bir gülümseme yalnız beyaz, muntazam dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkündür. Estetik diş eti uygulamalarının adına pembe estetik diyoruz. "Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar" göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı diş ve dişeti uyumunu sağlamaktır. Lazerle yapılan işlem ile 15 dakika da mükemmel gülüşü yakalamak mümkündür.

Smart smile design ile sürpriz yok

Bu yönteme smart smile design denmesinin nedeni hastayı yormayan aşamalardan oluşması ve tedavinin kısa zamanda gerçekleşmesidir. Kişi eğer laminalarla gülüş tasarımı yaptırmak istiyorsa ve dişlerinden memnun değilse öncelikle kişiden ölçü alıyoruz. Ölçüler alındıktan sonra çekilen fotoğraflardan bilgisayar desteği ile tasarım oluşturuyoruz. Tasarımı özel mumdan dişler yaparak hastanın ağzına uyguluyoruz. Sonrasında değerlendirmeler yapılıyor, gerekli görülürse ağızda test edilen gülüşe uzatmalar, kısaltmalar, modifikasyonlar yaparak hastanın isteğine uygun hale getiriyoruz. Sonrasında seçilen renkte özel malzemeler ile dişler hazırlanıyor ve smart smile design avantajı ile üç seansta kişi hayal ettiği gülüşe kavuşabiliyor.

Diş kayıpları implant ile çözüme kavuşuyor

Son senelerde implant tedavisi kendini ispatlamış diş tedavileri arasına girmiştir. Implantlar, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve alerji riski olmayan titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde kullanılabilir. Kişinin implant yaptırırken dikkat etmesi gereken 3 önemli konu vardır. Implantı yapacak olan hekimin bu konuda yeterli eğitim ve tecrübesi olmalıdır. Hekimin kullandığı implantın markası ve menşeyi önemlidir. Implant yapılırken 3 boyutlu planlama ve uygulama yapılması gerekir. 

CAD- CAM yöntemiyle istenilen renk boy ve formda dişlere sahip olunuyor

Günümüzde estetik diş hekimliğinde ki güzel  gelişme CAD- CAM yani bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretimdir. CAD- CAM diş hekimlerine ve tedavi olan hastalara  uygulama sırasında büyük kolaylık sağlıyor. Bilgisayar teknolojisini ve bilgisayar destekli  üretimi kullanarak ileri teknoloji ürünü olan porselen kaplamalar, porselen laminalar ve porselen dolgular yapıyoruz.

Laminalar tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakanın dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemidir. Diş üzerinde bir miktar pürüzlendirme yapıldıktan sonra bilgisayar destekli scanner ile 3 boyutlu ölçü alıp hazırlanan gülüş tasarımını kişinin ağzında prova ediliyor.