İdrar Yolu Darlıklarında Kesin Çözüm; Açık Ameliyat

Birçok erkeğin yaşam kalitesini düşüren bir sorun olarak ortaya çıkan idrar yolu darlığı, açık ameliyatla kesin şekilde tedavi edilebiliyor.

Rahat idrara çıkmayı engelleyen idrar yolu darlığı nedeniyle yıllarca yanlış operasyonlar geçiren, farklı ilaçlarla sıkıntılarına çözüm arayan birçok erkek, hayatı boyunca bu sıkıntı ile yaşamak zorunda kalıyor. Ancak idrar yolu darlıklarında tedavi imkanı mümkün.

Sema Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Şahin, idrar yolu darlığının enfeksiyon yada leğen kemiği kırıkları, ata biner tarzda apış arası düşmeler gibi travmalar nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

Sorunun ilk belirtilerinin kaza sonrası idrar kanalından taze kan gelmesi, arkasından idrarını yapmada zorluk veya idrarını yapamama şeklinde olduğunu ifade eden Doç. Dr. Şahin, “Bu hastalarda başlangıçta endoskopik tedaviler denenmekte ancak bazı hastalarda bu tedavi şekli yeterli olmamaktadır. Özellikle darlığı uzun olan, en az iki-üç kapalı yöntem yapılmış olmasına rağmen darlığı tekrar eden hastalarda kapalı yöntemde ısrar edilmemesi gerekir. Bu hastalara, darlığın yerine uzunluğuna göre değişik yöntemler kullanarak kesin çözüm üretmek gerekir. Bu hastaların bazen ondan fazla kapalı ameliyat geçirdiklerine şahit oluyoruz. Oysa açık ameliyatla bu hastaları tamamen sağlığına kavuşturmak mümkündür” dedi.

Ameliyatın genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabildiğini ve bir-iki saat sürdüğünü belirten Şahin, “Ertesi günü hasta taburcu edilmektedir. Yıllarca ince tazyiksiz işeyen ya da sondaya mahkum olan veya sık tekrarlayan kapalı ameliyatlara maruz kalan bu hastalar yüzde 95 oranında sağlıklarına kavuşabilmektedirler” diye konuştu.

Sema Hastanesi

İlgili Sağlık Konuları