Hasta, 43 Yıl Sonra Tek Böbrekli Olduğunu Öğrendi

Antalya'da Betül Terzioğlu'nun, safra kesesi rahatsızlığı nedeniyle girdiği ultrasonda tek böbrekli ve diğer böbreğini de kaybetmek üzere olduğu ortaya çıktı.

Antalya'da 43 yaşındaki Betül Terzioğlu, safra kesesi rahatsızlığı nedeniyle girdiği ultrasonda tek böbrekli olduğunu öğrendi. Diğer böbreğini de kaybetmek üzere olduğu anlaşılan Terzioğlu, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

TEK BÖBREKLE YAŞADIĞI ULTRASONDA BELLİ OLDU

Erzincan'da oturan Betül Terzioğlu, kısa süre önce safra kesesinden yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye başvurdu. Ultrasyona alınan Terzioğlu'nun bir böbreğinin olmadığını farkeden doktorlar kendisine daha önce ameliyat geçirip geçirmediğini sordu. Sağ böbreği doğuştan olmayan Terzioğlu yıllarca tek böbrekle yaşadığını öğrenmiş oldu. Sol böbreğindeki şişlik için Antalya'daki özel bir hastanede tedavi olan Betül Terzioğlu, "Yaşadığım bulantı hissi nedeniyle Erzincan'da hastaneye başvurdum. Safra kesemle ilgili bir rahatsızlıktan şüphelendiler. Ultrasona girdim. Ne tesadüftür ki tek böbrekli olduğumu ve böbrek kanalımda daralma olduğunu bu vesileyle öğrendim. 43 yıldır tek böbrekle yaşıyormuşum. Ultrasona girmeseydim o böbreğimi de kaybedecektim" dedi.

"TEK BÖBREĞİ DE KAYBEDEBİLİRDİ"

Bir hafta önce operasyonu gerçekleştiren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. İbrahim Duman, "Tetkiklerde sol böbrek çıkımında darlık saptandı ve bu nedenle acilen ameliyata alındı. Operasyon laporoskopik yöntemle gerçekleştirildi. Rahatsızlığı tespit edilmeseydi, böbreğini kaybedebilirdi" dedi.

Tek böbrekle yaşamanın riskli olduğunu belirten Op. Dr. Duman, "Tek böbrekle yaşayan kişiler, daha temkinli olmalı ve kontrollerini aksatmamalıdır. Hastamızda da görülen böbrek kanalındaki darlık başlı başına bir riskti. Çünkü bu darlık böbreğe zarar vermeye başlamıştı. Böbrek odacıklarında genişlemeler olmuştu. Bu nedenle rahatsızlığın zamanında tespit edilip, tedavi edilmesi oldukça önemli" diye konuştu.