Hacamat Yaptıran Adamın Sırtında Kocaman Delikler Oluştu

Kronik omuz ağrısından muzdarip Çinli adamın sırtında, kupa tedavisi sonrasında 7 adet iltihaplanmış yara oluştu.

Çin'in Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu'da yaşayan 63 yaşındaki Li Lin şiddetli omuz ağrısını tedavi için hacamat kupa tedavisi yaptırdı. Mayıs ayının ortasından haziran ayı ortalarına kadar devam eden yaklaşık bir aylık tedavinin sonrasında Lin'in sırtında 7 adet delik oluştu.

İLK 10 GÜN SONRASINDA YARALAR OLUŞMAYA BAŞLADI

Tıpta 'scapulohumeral periarthritis' olarak adlandırılan sebebi bilinmeyen şiddetli omuz ağrısı rahatsızlığı yaşayan 63 yaşındaki adam, ağrılarından kurtulmak amacıyla çevresindekilerin de tavsiyesiyle hacamat yaptırmaya karar verdi. Geleneksel Çin tıbbında 'ba guan' olarak bilinen ve binlerce yıldır uygulanan bu yöntemle her gün tedavi olmaya başlayan Lin'in sırtında, tedavinin ilk on günü sonrasında derin yanıklar oluşmaya başladı.YARALARIN İLTİHAPLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Terapistin her gün aynı noktalara kupa yerleştirdiğini belirten Lin, su toplamış kabarcıkları fark ettiğini fakat hacamatın, çektiği kronik ağrılara iyi geleceğine ikna olduğu için tedaviye devam ettiğini söyledi. Planlanmış tedavi süresinin bitimine iki gün kala 63 yaşındaki adam, yüksek ateş şikayeti ve sırtında dayanılması güç acılar hissetmeye başladı. Doktora başvuran Lin'in sırtında kocaman delikler oluştuğu, yaraların iltihaplandığı ortaya çıktı.

YANLIŞ UYGULANAN TEDAVİ NETİCESİNDE YARALAR OLUŞTU

Doktorlar Lin'den hemen hacamat terapisini bırakmasını ve yaralarını tedavi ettirmesini talep etti. Doktorlar basına yaptığı açıklamada, Lin'in zamanında hastaneye başvurmadığı için ciddi şekilde iltihaplanmış yaraları bulunduğunu belirtti. Geleneksel kupa terapisinin sağlık açısından bir mahzuru olmadığını ifade eden doktorlar, vücudun belirli bir noktasına kısa zaman aralıklarıyla sürekli hacamat uygulanırsa bu gibi bir neticeyle karşılaşılabileceğini dile getirdi. 

İlgili Sağlık Konuları