Grip En Çok Kalp Hastalarını Etkiliyor

Ülke genelinde etkisini sürdüren grip salgını, özellikle kalp hastalarını daha çok etkiliyor.

Ülke genelinde etkisini sürdüren grip salgınının, özellikle kalp hastalarını daha çok etkilediği bildirildi.


Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Demirbağ,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl geçen yıla göre grip salgının ciddi oranda arttığını, özellikle son günlerde vaka sayısında büyük artış gözlendiğini söyledi. 

Kalp hastalığının Türkiye'de sık görülen hastalıkların başında geldiğini belirten Demirbağ, kalp hastalarının özellikle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon gibi durumlardan daha fazla etkilendiğini belirtti.

Kalp hastalarının soğuktan korunmalarını ve grip aşısını mutlaka yaptırmaları gerektiğini ifade eden Demirbağ, "Özellikle havaların soğuk gittiği bu dönemlerde yaygın gribal enfeksiyonlar kalp hastalıklarını daha belirgin şekilde etkiliyor. Özellikle kalp yetersizliği olan hastalara grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.

Kalp hastalarının soğuk havada mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını tavsiye eden Demirbağ, şöyle konuştu: 

"Özellikle kalp yetersizliği olan hastalarda gribal enfeksiyonlar biraz daha ağır seyredebiliyor. Hastanın nefes darlığının artışıyla beraber hastaneye yatışını gerektirecek düzeyde tedavi ihtiyacına gerek duyulabiliyor. Gribal enfeksiyonlar kalp hastalarının yanı sıra aynı şekilde tansiyon hastalarıyla damar tıkanıklığı bulunan hastaların da şikayetlerini artırıyor. Hastalara öncelikle kullandıkları ilaçları almaya devam etmelerini öneriyoruz. Ayrıca gribal enfeksiyona yakalanan kişilere mümkün olduğunca uzak dursunlar ve sık sık ellerini yıkasınlar. Gribe yakalandıklarında ise dinlenmelerini tavsiye ediyoruz. En ufak bir rahatsızlıkta bile hekime başvurmaları uygun olacaktır."

Kalp hastalığının sebeplerinin birçok kişi tarafından bilindiğini ifade eden Demirbağ, özellikle şeker ve tansiyon hastalığı, masa başında çalışma ve sigara içmenin kalp hastalığına zemin oluşturduğunu söyledi. Gelişen teknolojiyle kalp hastalıklarına daha rahat tanı konulduğunu hatırlatan Demirbağ, şunları kaydetti: 

"Artık hastalarımız bu konuda daha duyarlı hale geldi. En ufak şüphede hekime başvurup şikayetlerini daha kolay ifade edebiliyorlar. Geçmişte birçok hasta tanı konulmadan hayatını kaybederken, şimdi çok rahat şekilde her yerde kardiyoloji uzmanı arkadaşlarımıza başvurarak gerekli bilgiyi alabiliyorlar. 

İlgili Sağlık Konuları