Göksu'dan Bilge Çocuk Evi Müjdesi

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen yemekli toplantıda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, yakında ESGEV öğrenci sayısının 3 bine çıkacağını, üstün zekâlı çocuklar için de Bilge Çocuk Evi açacaklarının müjdesini verdi.

Esenler’de şu anda faaliyette bulunan 3 ESGEV’de eğitim gören öğrenci, veli ve öğretmenlerin katıldığı toplantıda ilk konuşmayı Esenler ESGEV Sorumlusu Abdulhakim Demir yaptı. Demir, ESGEV’lerde öğrencilerin okullarında başarılı olması için derslerine katkı sağlamalarının yanında çeşitli aktivitelerle onları hayatı hazırladıklarını söyledi. Öğrencileri kabiliyetlerine göre müzikten resme, ebrudan spora kadar çok değişik alanlarda yetiştirdiklerini anlatan Demir, “Çocuklarımızın pozitif enerjilerini pozitif alanlarda değerlendirmeye çalışıyoruz. Eğitimin sadece okul-aile ile sınırlı olmadığını söylüyoruz. Esas amacımız, çocuklarımızın ahlaklı, vatanına ve milletine saygılı gençler olarak yetiştirmektir” dedi.

Esas Yatırım İşte Bu

İkinci olarak kürsüye gelen Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan da, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun fiziki ve sosyal projelerle Esenler’in imarı için çalıştığını belirterek, “Ancak bu akşam görüyorum ki, Belediye Başkanımız sadece Esenler’in imarı için değil, Esenlerli çocukları ve gençlerin imarı için de uğraşıyor. En büyük yatırım, çocuklarımıza, eğitime yapılan yatırımdır. Onlara yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Bu açıdan Belediye Başkanımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Velilere Teşekkür

Son konuşmayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Velilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Göksu, “Biz ne yaparsak yapalım, Milli Eğitim Bakanlığı, okullar ne yaparsa yapsın, siz anne-babalar çocuğuna sahip çıkmıyorsa, çocuğuna yüreğini açmıyorsa, çocuğunun derdiyle dertlenmiyorsa bizim çok da yapacağımız bir şey yok. İşte bunun için sizlere teşekkür borçluyum” dedi.

Toplumumuzda sevginin yerini şehvetin almaya başladığını ve bunun sonucu olarak da büyük bir kültür erozyonunun yaşandığına dikkati çeken Göksu, “Madde bağımlısı çocuğu, genci polis alıp götürüyor, ailesine bildiriyor. Ailesi (Benim böyle bir çocuğum yok) deyip çıkıyor işin içinden. İşte bu çocuk da, bu aile de toplum için bir problemdir. Çocuğunuzun derdi ile dertlendiğiniz için buradasınız. Esenler halkı adına sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Her Canlının Emanetini Üstlendik

5 yıllığına Esenler yönetimini emanet aldıklarını hatırlatan Göksu, daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu emaneti hakkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de, Esenler’de Allah’ın canlı olarak yarattığı ve Esenler’in sosyal dokusunu oluşturan her canlı ile ilgili bir proje üretme gayretindeyiz. Çocuklarla, gençlerle, annelerle, yaşlılarla ilgili projeler yürütüyoruz. Esenler’deki her canlının emanetini üstlendik. Esenler Belediyesi, sokaktaki hayvan için bile proje üretecek. Çünkü yeryüzündeki varlık sebebimiz, bizi yaratan Allah’ın rızasını kazanmaktır. Allah’ın rızasını kazanmanın yolu da tüm canlıların ve insanların rızasını kazanmaktan geçer. Bunun için tüm mesai arkadaşlarımla mesai mefhumu tanımadan çalışıyoruz”.

ESGEV Öğrencisi 3 Bine Çıkacak

Şu anda Havaalanı Mahallesi, Çiftehavuzlar Mahallesi ve Fatih Mahallesi’ndeki 3 ayrı ESGEV’de yaklaşık 1.500 öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Göksu, “Yeni ESGEV’lerin devreye girmesiyle 3 ay içinde bu rakam 3 binlere çıkacak” dedi ve yapılan diğer çalışmalar hakkında bilgi verdi. Oruç Reis Mahallesi’nde bir gençlik merkezi, N. Hatun Mahallesi’nde Gençlik Merkezi ve Kültür Merkezi yapılacağını anlatan Göksu, “Arzu ettiğimiz şey şu: Bizler 24 saat uğraşsak da, sizlerle gönül birliği kuramazsak bizler problemleri çözemeyiz. Bunun için aramızdaki gönül bağının kopmaması gerekiyor” dedi.

Çocuklarınız Bana Emanet

“Sizin çocuklarınız bana emanet” diyen Göksu, “Ben kendi çocuğuma nasıl davranıyorsam sizin çocuğunuza da öyle davranmak zorundayım. Eğer gece çocuğum yatağında öksürdüğünde uykularım kaçıyorsa, sizin çocuğunuzun öksürmesinde de uykum kaçmalı. Biz bu anlayışla hizmet üretiyoruz” diye konuştu.

Bilge Çocuk Evi Müjdesi

Eğitim alanındaki çalışmaların ESGEV’lerle sınırlı olmadığının altını çizen Başkan Göksu, Türkiye’de tek olacak bir proje üzerinde daha çalıştıklarını anlattı. Üstün zekâlı çocukların da engelliler gizi özel eğitime muhtaç olduğunu kaydeden Göksu, “Onlar için de Bilge Çocuk Evleri açacağız. Konu ile ilgili TÜBİTAK başta olmak üzere tüm yetkili kurumlarla görüşme halindeyiz. Cenab-ı Allah’ın verdiği o aklı, o zekâyı, toplum için bir katma değere çevirmenin arayışı içindeyiz” dedi.

1.5 Katrilyonluk Yatırım

Hükümet, İBB ve Esenler Belediyesi’nin yürüttüğü yatırımlarla birlikte şu anda Esenler’de 1.5 katrilyonluk yatırımın devam ettiğini anlatan Göksu, % 100 Hayat’tan, Kimsesizlerin Kimi’ne, Yalnız Değilsiniz’den Kardeş Aile’ye, Aile Yaşam Merkezleri’ne kadar diğer sosyal projeler ile elektrik tellerinin yer altına alınmasından hükümet konağına, Güzel Esenler ve belediye binasından devlet hastanesi inşaatına kadara fiziki projeler hakkında da davetlilere bilgiler verdi. “Türkiye birincisi, çok başarılı çocuklar yetiştirebilirsiniz. Ancak o çocuk anne-babayı tanımıyorsa topluma sadece yük olur. Çocuklarınız sizi terk etmişse biz sizin çocuğunuzuz dedik ve ekiplerimizle birlikte kimsesizlerin kapılarını çaldık. Yaşlılarımız her türlü bakımlarını yapıyor, kurduğumuz ekiplerle onlarla sohbet edip yalnızlıklarını giderdik” dedi.

Esenlik Kıraathaneleri

İlçedeki yaşlılar için 2. Bahar Kıraathanesi adı altında bir projeyi daha uygulamaya koyacaklarını söyleyen Göksu, Esenlik Kıraathanesi olarak tarif ettiği 2. Bahar Kıraathaneleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Yaşlılarımız burada bir taraftan çay ve kahvelerini yudumlarken bir taraftan da sağlık kabinlerinde tansiyondan şekere kadar sağlık ölçümleri yapılacak. Geçmişini unutan geleceğini inşa edemez. Bu kahvehanelerde yaşlılarımızı çocuklarımızla buluşturacağız. Yaşlılarımız çocuklara Esenler’i anlatacaklar, tecrübelerini aktaracaklar”.

Esenler 2011- 2012’de Şantiye Dönecek

Yürütülen fiziki projelerle 2011 ve 2012 yılının Esenler’de tam bir şantiye havası oluşturacağını söyleyen Göksu, “Kazılmadık, sokak, elden geçirilmedik cadde kalmayacak. Elektrik tellerinin yer altına alınmasından sonra bütün cadde ve sokaklarda çalışma yapacağız. Yakında Güzel Esenler Projesi’ni başlatacağız. Çevre yolunun paralelindeki binaların cephe giydirmelerini yapacağız. Esenler’e girdiğinizde bir Osmanlı ve Selçuklu şehrine girmiş gibi olacaksınız” şeklinde konuştu.

Göksu’nun konuşmasının ardından ESGEV’de eğitim gören öğrenciler, Başkan Göksu’ya çiçek takdim ederek teşekkür ettiler. Daha sonra ESGEV öğrencileri, çeşitli sunumlarla becerilerini velilere aktardılar.

İlgili Sağlık Konuları