Genital Siğil Tedavisi

Genital siğiller bilim dünyası tarafından hala araştırılan bir konu olup net olarak HPV virüsü kaynaklı oluştuğu kesin bir sonuç olarak belirlenmiştir. Hal böyle olunca söz konusu tedaviler oldukça meşakkatli zamanlar ve sebep sonuç ilişkisine dönüşebilmektedir.

Genital Siğil Neden Oluşur?


Bayanlarda vajina dışı, vajinal dudaklar ve hatta vajinanın iç kısımlarında bile oluşabilen genital siğiller aynı zamanda erkeklerin cinsel organlarına yakın bölgelerde de oluşabilmektedir. Siğillere sebep olan HPV virüsü olup hala kesin olarak neden ve ne şekilde oluştuğu bilinmemekle beraber kolayca bulaşabilmektedir. Cinsel birliktelik esnasında farkında olarak ya da olmadan eşlere siğil virüsü işleyebilmektedir. Bunun yanı sıra cinsel birliktelik olmaksızın dahi bulaşabilen bu virüs ilk günler ve haftalarda bile gözle görülemeyebilir. Genital dış siğiller genellikle beyazımsı ve açık kahverengi görünümde olup farkedildiği anda daha fazla yayılmadan acilen yokedilmelidir. Aksi durumda söz konusu tedavi sürecleri birey için oldukça zor ve uzun olabilmektedir.

Genital siğil tedavisi yöntemleri nelerdir?

Genital siğil tedavisi uzun dönemli tedaviler gerektirebilmektedir. Televizyon ve internette görülen çeşitli ürün reklamları yanıltıcı olup asla bilimsellikten uzak tedavilerle geçmemektedir.

Özetle tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

-Aşı önlemi
-Radyasyon tedavisi
-Vajende tedavisi
-Radyo frekans uygulaması
-Ani şok soğutma tedavisi
-Cerrahi uygulama
-Ozon tedavisi
-Otohemoterapi

Yukarıda adı geçen yöntemlerden en acısız olanı aşı tedavisi olup siğillerin genel durumu ve çeşidi tahlillerin ardından belirlendikten sonra uygun aşı dozu belirlenir ve bireye verilir. Siğil gelişim süreçlerine göre uzman hekim tarafından en az 1 yıl boyunca 3 ‘er aylık periyotlarla takip edilir. Aşı yöntemi dışında soğutma yöntemi de sık sık kullanılan teknikler arasında yer alıp geçici acılara sebep olmaktadır. Siğil yüzeyine ve milimetrik yakın çevresine uygulanan şoklama ve soğutma yöntemi siğil ve yakınındaki canlı ve sağlıklı dokulara işlemesi sebebi ile birkaç dakika boyunca aşırı derecede yanma hissine sebep olmaktadır, bu nedenle şişli med kliniği doktorları sprey lokal anestezikler kullanarak ağrı ve acı olmadan konforlu bir şekilde tedavileri gerçekleştirmektedir. Bilinen en net siğil tedavi yöntemlerinden biri olup siğillerin sayısı, çeşidi, yoğunluğu ve büyüklüğüne göre tek seans veya on seansa kadar kullanılmaktadır. Şişli med kliniği doktorlarının son dönemde uyguladığı ve hatta hamile hastalarda bile uygulanabilen,  trikloroasetik asit yöntemi, yayılmış ve büyümüş tüm siğillerde etkilidir. Ağrısız ve acısız bu yöntem ile kadınlar maksimum 3 seanslık tedavi ile siğillerden kurtulmakta ve aynı bölgede lezyon asla görülmemektedir.İlgili Sağlık Konuları