Gebelikte Nasıl Beslenmeliyiz?

Diyetisyen Elif Erdin Yıldız gebelikte nasıl beslenmeniz, nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsediyor.

Gebelik, her kadın için çok doğal bir olaydır. Bu olayın mutluluğunu her kadının yaşaması gerekir. Ancak bu süreçte annenin ve bebeğin sağlığı açısından birçok önemli faktör vardır. Bunların başında, Gebelik İçin Yeterli ve Dengeli Beslenmek gelir. Yeterli ve dengeli beslenmek; annenin gebeliğinin daha rahat geçirmesi, gebelikte sağlık kayıplarının olmaması için (demir eksikliği ya da kalsiyum yetersizliği), bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminin iyi olabilmesi için ve bebeğin doğduğunda sağlıklı bir bebek olabilmesi için çok önemlidir.

Gebeliğin ilk 3 ayında normal olarak ağırlık kazanımı 1-2 kg dır. Daha sonraki 3 ay 4-6 kg ve diğer 3 ayda 4-6 kg olmalıdır. Son aylarda kilo alımı hızlanır.

Gebelikte Yeterli ve Dengeli Beslenmek İçin Öneriler

1. Azar azar ve sık sık yemek yenilmelidir. Mide boş bırakılmamalıdır. Boş kaldığında bulantı ya da yanma yapabilir. Uzun süre aç kalınmamalıdır.
2. Bol miktarda su içilmelidir. Günde 8-10 bardak su tüketimine dikkat edilmelidir. Su tüketimi öğünlerle birlikte olursa mide yanması ya da bulantı görülebilir.
3. İlk aylardaki bulantılar için krakerler, tuzlu bisküviler tercih edilebilir.
4. Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Her besin taze tüketilmeli, mevsim sebzesi ve meyvesi yenilmelidir.
5. Özelikle 2.trimesterden (2. Üç aylık dönem) itibaren kabızlık görülebileceğinden bol posalı gıdalar tüketilmelidir. Günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmeli, haftada 2 gün kurubaklagil yenilmelidir. Tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.
6. Sebzeler ve kurubakalgiller pişirilirken vitamin kaybı olmaması için haşlama suları dökülmemelidir.
7. Aşırı tuzlu, baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Kullanılan tuz iyotlu olmalıdır.
8. Gebelikte protein ihtiyacı arttığı için; bu ihtiyaç yumurta, et, tavuk, balık, süt ürünleri ve kurubaklagillerden karşılanabilir.
9. Artan kalsiyum ihtiyacı için hergün 2 bardak süt ya da yoğurt, 2-3 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ya da 1 çay bardağı kadar lor peynir tüketilmelidir.
10. Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden kaçınılmalıdır.
11. Çay, kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.
12. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
13. Doktorun verdiği vitamin takviyeleri düzenli olarak alınmalıdır.
14. Artan demir ihtiyacı için düzenli olarak günde 1 çorba kaşığı kadar pekmez, kuru üzüm, dut kurusu tüketilebilir. (Ancak beslenme ile demir ihtiyacını 6.aydan itibaren karşılamak zor olur, doktorun vitamin takviyesi dikkate alınmalıdır.)
15. 4'üncü Aydan itibaren doktora da danışılarak gebeliğe uygun fiziksel aktivite yapılabilir.

Diyetisyen Elif Erdin Yıldız

İlgili Sağlık Konuları