Felçli Hastalara Yeni Umut

Felçli hastalara ve yakınlarına ritmik masaj yeni umut oluyor.

Beyin damarlarından birinin aniden tıkanması sonucu felç oluşabiliyor. Bu durum saniyeler içinde konuşma, görme, anlama bozukluğu, yutkunma güçlüğü, kol ve bacakta kuvvet azlığı, yürüyememe ortaya çıkarabiliyor.


Beyinde kansız kalan bölgenin büyüklüğüne ve uygulanan tedaviye bağlı olarak bu belirtiler zaman içinde geçebiliyor. Ancak geçmediğinde hasta kalan ömrünü yardım alarak sürdürmek zorunda kalabiliyor. Felçli hastalara ve yakınlarına ritmik masaj yeni umut oluyor.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, 11 yıldır kalp hastalarında uygulamakta olduğu Ritmik Masaj (EECP) tedavisi ile ilgili Pekin'de katıldığı "3. Uluslararası EECP Sempozyumu"nda, EECP tedavisinin felç geçiren hastalarda da kullanıldığını ve başarılı sonuçlar alındığını belirten çok sayıda bildiri sunulduğunu söyledi.

Prof. Avcı "Sempozyumda Nöroloji uzmanları tarafından iki ayrı oturumda yapılan sunumlarda, EECP tedavisinin, damar tıkanmasına bağlı felç geçiren hastalarda sekel gelişimini azalttığı, gelişen sekellerin iyileşmesini sağladığı bildirildi. Felçli hastalarda alınan başarılı sonuçlarla ilgili birikmiş çok sayıda bilimsel yayını içeren bir kitabın yakında çıkacağı belirtildi" açıklamasını yaptı.

EECP tedavisinin kansız, ameliyatsız bir tedavi olduğunu, kalp, beyin ve tüm organların kanlanmasını arttırarak ve hücre yenilenmesini uyararak iyileşme sağladığını bildiren Prof. Avcı, EECP tedavisinin özenle uygulanması gerektiğini söyledi. Gerekli özen gösterilmez ise beklenen yarar elde edilemeyebilir, hatta hastaya zarar verilebileceğine dikkat çekti. Ancak deneyimli kimselerce ve özenle uygulandığında yararlı etkiler elde edilebilir uyarısında bulundu.

Felç geçiren hastalarda EECP tedavisi ile ilgili kendi gözlemlerine de yer veren Prof. Avcı: "Kalp hastalığı için EECP yöntemi ile tedavi ettiğim ama geçirdiği felç nedeniyle yürümesi bozulmuş hastaların, 35 saatlik EECP tedavisinden sonra bastonsuz yürüyebilir duruma geldiklerine tanık oldum. Bu gözlemlerim ve sempozyumda edindiğim yeni bilgilerle, bundan sonra yalnızca kalp hastalarına değil, felç geçirmiş hastalara da EECP tedavisini öneriyorum" dedi.

İlgili Sağlık Konuları