Estetik Yaptırmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Gazete ve dergi ilanları, televizyonlarda yeniden yaratma programları ve ünlülerin değişen görünümleri sayesinde, aynadaki görüntüsünden memnun olmayanların aklına her gün bu konu getiriliyor!

Geçmiş yılların izleri siliniyor! Gerçekten böyle mi? Bazı durumlarda evet, ancak her tür cerrahi müdahelede olduğu gibi, estetik operasyonlar da bazı riskler taşıyor veya herkes için uygun olmayabiliyor.

Başarılı bir sonuç ihtimalini arttırmak için, öncelikle neden estetik olmak istediğinizi sorgulamalısınız. Ardından gerçekçi bir şekilde nasıl bir sonuç alacağınız hakkında araştırma yapmalı, fayda ve riskleri iyi bilmeli ve son olarak da iyi bir estetik cerrah seçmelisiniz.

Estetik cerrahinin amacı vücudunuzun görüntüsünden memnun olmadığınız ama aslında normal işlev gören yerlerinin değiştirilmesidir. Bir de rekonstrüktif cerrahi türü vardır ki burada, kazalar, kanser veya doğumsal bozukluklar nedeni ile işlevi bozulmuş bölgeler üzerinde ameliyat yapılır.

Estetik cerrahi hem daha iyi görünmek hem de kendini daha iyi hissetmek için yapılır ve genellikle de bunları sağlamak mümkün olmaktadır.

Ameliyat olanlara bakıldığında, bu kişilerin estetik sonrası özgüvenlerinin arttığı, sosyal ve cinsel hayatlarının iyileştiği ve hayatlarından genel olarak daha memnun oldukları görülmüştür. Ancak mevcut psikolojik sorunları her zaman düzelttiğini söylemek ise zordur.

Öncelikle genel olarak sağlıklı olmanız önemlidir. Beklentiniz iyileşme olmalıdır, mükemmel olmak değil. Bir manken veya sinema yıldızına dönüşeceğinize inanmak hayal kırıklığına neden olabilir.

Sosyal veya iş hayatınızın da çok değişeceğini sanmak hata olacaktır. Eğer boşanma, iş değişikliği veya bir sevdiğnizin kaybı döneminde iseniz, estetik müdaheleleri ertelemelisiniz. Bu tür stresli zamanlar sonuçlardan memnun olmama ihtimalini arttıracaktır.

İş ve para durumunuzu iyi ayarlamalısınız. Sigortalar ödeme yapmayacaktır ve bir süre işe gidemeyeceksiniz. Bu süre bir gün ile bir ay arası değişebilir. Muhtemel riskleri ve çıkacak sonuçları iyi anlamalısınız, tam istediğiniz görüntü ortaya çıkmayabilir.

Dr. Metin Okucu 

İlgili Sağlık Konuları