Estetik Sektörü Kozmetik Sektörüne Rakip Olabilir mi?

Yıllardır en çok para harcanan kozmetik sektörüne, estetik sektörü rakip mi oluyor?

Dünyada güzelliğe yılda 350 milyar dolar harcanıyor…

Estetiğe göre geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kozmetik sektörüne yılda 250 milyar dolar harcanırken, yeni gelişen teknolojilerle kadın-erkek herkesin tercih etmeye başladığı estetik sektörüne ise yılda 66 milyar dolar harcanıyor. Estetik sektörünün bu kadar kısa sürede kozmetik sektörünün pastasından pay alması Kozmetiğin yerini Estetik mi alıyor sorusunu akla getiriyor.

Estetik ve Kozmetik sektöründeki rekabete değinen Estetik Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel sektörleri değerlendiriyor.

Op. Dr. Alper Tuncel, ilk karın germe ameliyatının 1950'ler de, liposuction (yağ alma) yönteminin 1960-70'lerde yapıldığını, meme ameliyatında silikon protez kullanımının 1963 başladığına değinerek, günümüzde estetik ameliyat yöntemlerinin hızla gelişip çeşitlendiğine dikkat çekiyor. Birbirinin tamamlayıcısı olarak gelişen, diğer bir taraftan rakip olarak görülen sektörlerin M.Ö 600'lü yıllara dayanan ortak geçmişi olduğuna değiniyor ve güzellik sektörü diye genel bir başlıkta da toplanabileceğine vurgu yapıyor.

Estetik cerrahinin sadece ameliyatlardan oluşmadığına, medikal estetik operasyonların yapıldığını belirtiyor. Kozmetik sektörünün parfümlerden, cilt bakım - saç bakım ürünlerinden, tıraş ürünlerine ve makyaj malzemelerine kadar günümüzde hepimizin vazgeçilmezlerini barındırdığını belirtiyor.

İlgili Sağlık Konuları