Estetik Burun İçin Ameliyat Şart Değil!

Burundaki bazı kusurlar ameliyata gerek kalmadan düzeltilebiliyor.Bunun için botoks ve dolgu maddeleri kullanılıyor.

Este 7 Estetik Birimi yöneticisi Prof. Dr. Ahmet Karacalar, burundaki küçük sorunlar, dengesizlikler, uyumsuzluklar ve ameliyat sonrası oluşan kusurların botoks ve dolgu kullanılarak düzeltilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Dr. Karacalar, bu işlemle sonuçların kalıcılığının 4 aydan 2 yıla kadar uzayabildiğini vurgulayarak işlem hakkında şu bilgileri veriyor: 'Botoksla burun sırtındaki tavşan çizgileri düzeltilebilir, açık duran burun kanatları daraltılabilir, burun ucunu çeken kas aktif ise burun ucu kaldırılabilir.

Dolgu ile burun kökü ve burun sırtını doldurarak daha düzgün bir çatı elde etmek; burun dudak açısını doldurarak burun ucunu kaldırmak ya da burun ucunu doldurarak daha zarif bir uç elde etmek mümkün.

Ayrıca cerrahi sonrası olabilecek küçük düzensizliklerin de dolgu ile kamuflajı yapılabilir. Bu düzensizlikler özellikle burun sırtında ise bu işlem kolayca yapılabilir. Sonuçtan memnun olunması durumunda, sonucu daha kalıcı hale getirme işlemleri yapılabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki hafif sorunlar dışındaki burunlarda estetik cerrahi ameliyatlarının yerini alamazlar. Burunda dolgu amaçlı kullanılan ürünler genellikle hyaluronik asit jel ve hidroksiapatittir.

Bu ürünler fizyolojik kabul edilir ve bedenle uyumludurlar. İşlemler yüzeyel uyuşturucu kremlerin uygulanmasından sonra ince iğnelerle yapılır. Kısa zamanda geçen hafif bir şişme ve kızarıklık dışında sorun oluşturmaz.

Dolgunun etkisinin işlemden hemen sonra görülebileceğinin de altını çizen Dr. Karacalar, 'Böylece kişi aynadaki görüntüsünü takip ederek, hekimi yönlendirme şansı bulabilir diyor.

Botoksun etkisi için ise bir hafta beklenmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Karacalar, 'Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda, hamilelerde, sinir-kas hastalığı olan kişilerde bu ikilinin kullanımı uygun değildir. Daha iyi bir yüz uyumu için buruna komşu yapıların da bazen tedavisi gerekebilir.

Bunlardan birisi dudaktır. İnce dudak burnu daha büyük gösterir. Dudağın dolgunlaştırılması göreceli olarak burnu küçültecektir.

Burundaki küçük sorunlara bu türlü bir yaklaşım, bizim estetiğe temel yaklaşımımız olan holistik estetiğin tipik bir örneğidir. Bu yaklaşımın temelinde estetik sorunlara çok farklı açılardan bakmak yer alır.

Öyle ki burnu ile ilgili çok küçük bir sorunla başvuran kişide beden algısının durumunu dahi saptamaya çalışıyoruz. Kişinin beden algılamasında yanlışlıklar varsa, bu sorunu düzeltmeden herhangi bir girişim yapmamayı tercih ediyoruz
 

İlgili Sağlık Konuları