Erkeklerde Meme Büyümesi Riskli

Uzmanlar, erkeklerde görülen meme büyümesinin hastalık habercisi olabileceğine dikkat çekti.

 Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, erkeklerde görülen meme büyümesinin hastalık habercisi olabileceğini söyledi.

Erkeklerde meme büyümesi hastalığı jinekomasti hakkında bilgi veren Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, 'Ergenlik dönemindeki erkeklerde sıklıkla görülen bu rahatsızlığın büyük bir kısmında gerileme görülürken, yüzde 10 kadarında da kalıcı etki gözlemlenmektedir' dedi.
Ergenlikte görülen hastalığın genellikle iki taraflı olduğuna vurgu yapan Coşkunfırat, şöyle konuştu: 'Müdahale etmeden önce bir iki yıl beklenmelidir. Yaşlılık, şişmanlık, steroid kullanımı, marijuana bağımlılığı, kronik karaciğer hastalıkları, hormon salınımı yapan tümörler, bazı genetik hastalıklar ve kısırlaştırma operasyonu erkekte meme büyümesine neden olan diğer faktörlerden bazılarıdır. Şişmanlığa bağlı jinekomastide kilo kaybı, sorunu genellikle çözmez.'

JİNEKOMASTİNİN TEK TEDAVİSİ CERRAHİDİR

Hastalığın hastada oluşturduğu en önemli problemin utanma duygusu olduğunu anlatan Coşkunfırat, şunları söyledi: 'Karşı cinse ait olduğu benimsenmiş bir seks organına sahip olmak erkekte utanma yaratır. Bu da kişinin giyiminden özel yaşamına kadar birçok alanda etkiler. Jinekomastinin tek tedavisi cerrahidir. Eğer memedeki büyümede yağ doku fazlalığı ön plandaysa liposuction yeterlidir. Meme dokusunda artış ön plandaysa, meme başı çevresinden yapılan yarım daire şeklindeki kesiden girilerek meme dokusu çıkarılır.'

Jinekomasti ameliyatının tek başına veya liposuctionla kombine edilerek yapılabildiğinin altını çizen Prof. Dr. Coşkunfırat, deri fazlalığı varsa bir miktar deri çıkarmanın da gerekli olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Coşkunfırat, 'Ameliyat, hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1 ila 2,5 saat arasında değişmektedir. Hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu olur hatta 2 ila 3 gün içinde normal hayatına dönebilir. Oluşan morluk, 10-15 gün içinde kaybolur' şeklinde konuştu.

İlgili Sağlık Konuları

İlgili Haberler