Elazığ'da Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında Stand Açıldı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, 7-13 Mart Pulmoner Rehabilitasyon (kronik akciğer kanseri) haftası olması nedeniyle stant açtı.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, 7-13 Mart Pulmoner Rehabilitasyon (kronik akciğer kanseri) haftası olması nedeniyle stant açtı.

Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi Pulmoner Rehabilitasyon Uyku Ünitesi'nde açılan standa Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih Koçyiğit, Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları katıldı. Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih Koçyiğit, "Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen pulmoner rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Pulmoner rehabilitasyonun amacı, hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, sağlık durumunun iyileştirilmesi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması, sağ kalmada artış sağlamasıdır" dedi.

Stand sonunda Göğüs Hastalıkları Servisi Pulmoner Rehabilitasyon Uyku Ünitesi'nde kalan hastalara broşür dağıtıldı. - ELAZIĞ