Ebeveynlere "Wısc-r" Testi Uyarısı

Medicana Sivas Hastanesi Psikoloğu Kerime Begüm Çayır, ileri yaşlarda oluşabilecek davranış problemlerine karşı ebeveynleri uyardı. Psikolog Çayır, yaptığı yazılı açıklamada çocuklarda öğrenme güçlüğü, okula uyum güçlükleri, algılama güçlüğü, iletişim güçlükleri, hiperaktivite bozukluğu, sınav kaygısı ve dikkat eksikliği gibi birçok problemi ortaya çıkaran wısc-r zeka testinin mutlaka yaptırılması gerektiği belirtti.

Medicana Sivas Hastanesi Psikoloğu Kerime Begüm Çayır, ileri yaşlarda oluşabilecek davranış problemlerine karşı ebeveynleri uyardı

Psikolog Çayır, yaptığı yazılı açıklamada çocuklarda öğrenme güçlüğü, okula uyum güçlükleri, algılama güçlüğü, iletişim güçlükleri, hiperaktivite bozukluğu, sınav kaygısı ve dikkat eksikliği gibi birçok problemi ortaya çıkaran wısc-r zeka testinin mutlaka yaptırılması gerektiği belirtti.

Wısc-r zeka testinin, zeka ile ilgili pek çok değişkenin ve pek çok davranış probleminin tanısını koymaya yardımcı olacak bilgiler içerdiğini belirten Çayır, bu testin 6-16 yaş arası çocuklara ve ergenlere uygulandığını aktardı.

Çayır ayrıca, Wısc-r zeka testinin kullanılan yetenek ve zeka testleri arasında geçerlik ve güvenirliği en yüksek test olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Wısc-r zeka testi sonuçları bireyi tanıma anlamında en önemli ipuçlarını verebilmektedir. Ayrıca test sonuçları bireyin zeka düzeyini ve özelliklerini, bireyin geliştirmesi gereken ya da üstün olan becerilerini ortaya çıkaran en güvenilir test olduğu için oldukça önemlidir.

Wısc-r zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini takip edilebilir, mekansal ve kavramsal yetenekleri, bilgi kazanma ve kullanabilme yetenekleri ve genel bilgisini sıralama yetenekleri gibi yetenekleri de değerlendirilebilmektedir. wısc-r zeka testinden aldığınız sonuçları çocuğunuzun geliştirilmesi veya dikkat edilmesi gereken yönleri olarak değerlendirmeniz hem çocuğunuzun geleceği, hem de sizin çocuğunuzla ilişkinizin korunması açısından son derece önemlidir."

İlgili Sağlık Konuları