Dünya Sepsis Günü

"Sespis, çok ağır bir mikropla karşı karşıya kalındığında ve bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkabilir."

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, çok ağır bir mikropla karşı karşıya kalındığında ve bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkan sepsiste, altta yatan kronik hastalığın da risk faktörü olduğunu belirterek, "Şüphe halinde hasta sağlık kuruluşunda, ağır vakalar ise yoğun bakımda tedavi altına alınmalıdır" dedi.  

Dünya Sepsis Günü nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde hekim ve hastaların katılımıyla basın açıklaması yapıldı. BTürk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. İskit, amaçlarının sepsise karşı farkındalığın artırılması olduğunu belirterek, enfeksiyon varlığında gelişen hastalığın, dünyada her yıl yaklaşık 20-30 milyon kişiyi etkilediğini bildirdi. Türkiye'de hastalıktan etkilenenlerin sayısının tam olarak bilinmediğini ancak yoğun bakım hastalarının büyük bölümünün sepsisle karşı karşıya kalabildiğini anlatan İskit, şu bilgileri verdi: "Sespis, çok ağır bir mikropla karşı karşıya kalındığında ve bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkabilir. Altta yatan kronik hastalık da risk faktörüdür. Yoğun bakımlar en sık karşılaşılan yerlerdir. Çünkü buradaki hastalar zaten ağır bir rahatsızlıkla karşı karşıyadır ve bağışıklık sistemleri de zayıftır. Sepsis enfeksiyona bağlı ölüm nedenlerinin başında gelir. Yoğun bakımdaki hasta ölümlerinin temel nedeni de sepsistir."  

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İskit, yüksek ateş, titreme, kas ağrıları, aşırı bitkinlik, bilinç değişikliği, nefes darlığı, nabızda artış, bulantı-kusma, tansiyon düşüklüğü ve genel sağlık durumunda bozulma halinde sepsisten kuşkulanılması gerektiğini vurgulayarak, "Şüphe halinde hasta sağlık kuruluşunda, ağır vakalar ise yoğun bakımda tedavi altına alınmalıdır" dedi. Korunmada, hijyenin önemine işaret eden İskit, tedavide büyük önem taşıdığı için gereksiz antibiyotik kullanımından kaçılması gerektiğini vurguladı. Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Kaya Yorgancı da, ağır grip, diş ve boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda zaman zaman sepsis ortaya çıkabildiği için belirtilere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. - Ankara