Dökülen Kirpikler Ve Batan Gözlerin Suçlusu!

Avrasya Hastanesi'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, dünyada ve ülkemizde birçok kişinin muzdarip olduğu kronik blefarit hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

KRONİK BLEFARİT

Bazı hastalıklar var ki, kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, günlük hayatını etkilemekte ve sebep olduğu sonuçlar yüzünden moral ve motivasyonunu etkilemektedir. Tıpkı, kronik blefarit hastalığında olduğu gibi…

KRONİK BLEFARİT NEDİR?

Göz kapaklarının iltihaplanmasına blefarit denir. Genellikle kirpik köklerinin olduğu bölgede yoğunlaşır. Kirpik yakınlarındaki küçük yağ bezleri fonksiyonlarını kaybettiğinde görülür. Bu hastalık yapısal ve klinik görünümü nedeni ile iki grupta değerlendirilir. Ön blefarit ve arka blefarit şeklinde ikiye ayrılan hastalık akut ya da kronik olarak görülebilir.

Ön blefaritte göz kapağının özellikle dış kenar, kirpik dipleri etkilenir. Bu türün oluşmasında bakterilerin artması ya da derinin yağlı olması etkili olabilir. Arka belaferitte ise göz kapağının göze değen arka kısmını etkiler ve burada bulunan yağ bezlerinin anormal çalışması ile bağlantılıdır.