Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Sağlıkta Önemli Adım

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Bölümü Protez Ortez Ve Biyomekanik Merkezi'nin İlk protezi teslim edildi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) bünyesinde bu yıl kurulan ve 2010 – 2011 Akademik Yılı başında açılan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin üç bölümünden biri olan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ne bağlı Protez, Ortez ve Biyomekani Merkezi’nin ilk protezi bugün (10 Aralık 2010 Cuma) hastaya teslim edildi. Basın mensupları eşliğinde, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman YILMAZ, Öğrenci Hizmetleri, Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ülker Vancı OSAM, Prof. Dr. Abdullah Y. ÖZTOPRAK, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU, Fakülte Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen teslim töreninde yaklaşık 15 yıl önce geçirdiği bir trafik kazasında sol bacağını kaybeden Özdemir KARA isimli hastaya uygulama yapılarak yürümesi sağlandı.Törende kısa bir konuşma yapan Özdemir KARA bu imkanı sağladığı için DAÜ’ye ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne teşekkür ederek, böylece Türkiye’ye gidip gelmekten, birçok masraftan ve iş kaybından kurtulduğunu, bu tip uygulamaların insanın kendi ülkesinde olmasının birçok fayda sağladığını belirtti ve çok mutlu olduğunu ifade etti.DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman YILMAZ ise Kuzey Kıbrıs’ın ciddi bir eksikliğinin bu merkezle birlikte giderilmiş olduğunu ve bu tür hastaların derdine derman olacak bir merkez yaratıldığını ifade etti. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU ise törende yaptığı konuşmada mutlu ve kıvançlı olduğunu belirterek, bu uygulanın daha önce ülkemizde yapılmadığını ve ciddi bir eksikliğin giderildiğini söyledi. Türkiye’ye bu uygulama için giden hastalar için her ne kadar birçok masraf hükümet tarafından karşılansa da yine de ciddi bir külfet yaratıldığının altını çizen Prof. Dr. HARUTOĞLU, böylece hem maddi hem de zaman külfetinden hastaları kurtaracaklarını ifade etti. Bu merkezin yaşam kalitesine katkı koymak adına önemli olduğunu belirten Prof. Dr. HARUTOĞLU Üniversite yönetimine ve bu işin uzmanı olan ve Türkiye’de gelerek fakülte kadrosuna katılan öğretim üyelerine teşekkür etti.Merkez Sorumlusu ve DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemal TASLI da basın mensuplarına protez-ortez uygulamalarının süreci, yapım aşaması, hastanın rehabilitasyon dönemi gibi konularda bilgi verdi.


 


DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU’nun İLK PROTEZ UYGULAMASI  konusundaki basın açıklaması:DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde  eğitim öğretimin yanısıra, topluma hizmet götürme konusundaki çalışmaların da devam ettiğini bildirdi. Topluma hizmet konusunda yapılan önemli çalışmalardan birisinin de protez  ortez ve biyomekanik merkezinde, ihtiyacı olan  hastalara yapılan uygulamalar olduğunu ifade etti. HARUTOĞLU, Haziran 2010 tarihinden itibaren hizmet sunmaya başlayan merkezlerinde  şimdiye kadar yapılan cihaz uygulamalarına ek olarak dizüstü uzuv kaybı  olan  bir  hastaya  ilk  protez uygulamasının yapıldığını ve bundan büyük kıvanç ve mutluluk duyduğunu belirtti. GAZİMAĞUSA TEKNOPARK  işbirliği ile  bilgisayarla  3 boyutlu olarak  yapılan  özel ölçüm ile  hastanın güdüğüne uyumlu protez imal edildiğini söyleyen HARUTOĞLU  bu tür ölçüm yönteminin, gelişmiş ülkelerde yüksek maliyeti ve donanım eksikliği nedeniyle  çok sık yapılamamakla birlikte, KKTC de DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne başvuran tüm hastalara rutin   olarak uygulanacağını bildirdi.Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU, Protezi takıldıktan sonra Rehabilitasyon süreci başlayan hastanın yeni protezine adaptasyon sağlaması ve protezin kullanımı konusundaki  özel eğitiminin fizyoterapistler  tarafından sürdürüldüğünü belitti.HARUTOĞLU, protezin takılmasıyla  günlük yaşam aktivitelerini daha bağımsız yapabilen hastanın yaşam kalitesinin arttığını ve  hasta  memnuniyetinin yüksek olduğunu da  sözlerine ekledi.HARUTOĞLU sözlerine şöyle devam etti: “Bu çalışma sonucu elde edilecek  kazanımların, protez yapım aşamasının süresinin kısa oluşu, uygulamanın ekonomik  ve konforlu olması, herşeyden önemlisi hastanın ihtiyaçlarının tümünü karşılayabilecek bilimsel ölçüm kriterlerine uygun olmasıdır. Bugüne  kadar KKTC’de  yapılamayan  birçok protez-ortez  uygulamaları için yurt dışına gitmek zorunda kalan ve yapım aşamasındaki  sürenin zorunlu olarak uzaması, hastalar üzerinde ciddi anlamda maddi  ve manevi  yükler getiriyordu.  Adamıza  gelişmiş teknolojiye sahip böyle bir merkezin kurulmasıyla hastaların yıllardır süren mağduriyetine son vermek için DAÜ ile  KKTC Sağlık Bakanlığı arasında yeni bir  işbirliği süreci başlamıştır.”HARUTOĞLU “Bu gelişmeler doğrultusunda DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak kuruluş aşamasındaki misyon ve vizyonumuzun en önemlilerinden birisini yerine getirmekten büyük bir mutluluk duymaktayız.” diyerek sözlerini tamamladı.