Diyabeti Kontrol Altında Tutun, Böbreklerinizi Koruyun!

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı kronik böbrek yetmezliğiyle ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Böbrek hastalıkları ve özellikle bunların sonucunda ortaya çıkan kronik böbrek yetmezliği konusunda komuoyunda farkındalık yaratılmak amacıyla her yıl 11 Mart  “Dünya Böbrek Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl, kronik böbrek yetmezliğine yol açan en önemli neden olan diyabet konusuna dikkat çekiliyor.

Dünyada her beş erişkinden birinde değişik nedenlere bağlı olarak böbrek hasarı görülüyor. Her yıl milyonlarca insan kronik böbrek hastalığı nedeniyle yaşamını beklenenden  çok daha erken bir zamanda kaybedebiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı günümüzde kronik böbrek yetmezliğinin en sık rastlanan nedenlerinin diyabet ve hipertansiyon olduğunu söyledi.

Ülkemizde sayıları 60,000’ine yaklaşan diyaliz hastası olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı “Böbrekleri artık görevlerini yerine getiremeyecek kadar hasar görmüş olan bu hastaların üçte birinde sorunu diyabet” diye konuştu.

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanın verdiği bilgiye göre, gelişmiş ülkelerde her iki diyaliz hastasından birinin böbrek hastalığı, diyabete bağlı olarak gelişiyor.

Eğer diyabete bağlı böbrek yetmezliği gelişimi bu hızda devam edecek olursa, 2030 yılına gelindiğinde ülkeler sağlığa ayırdıkları bütçelerinin %40’ını diyaliz hastaları için harcamak zorunda kalacaklar” diyen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı şu bilgileri verdi;

Son beş yılda yapılan tüm toplum sağlığı araştırmaları, kronik böbrek hastalığının görülme sıklığında büyük bir artış olduğunu gösteriyor.  Bunun iki önemli nedeni var. Birisi neredeyse salgın hastalıklar hızıyla yaygınlaşan diyabet, diğeri de toplumların yaşlanması.

Ülkemizde kronik böbrek hastalığının en fazla görüldüğü coğrafi bölge Marmara Bölgesi. Hemen her 6 kişiden birinde bir çeşit böbrek hasarının olduğunu söylemek mümkün. Yine ülkemizde kadınlar kronik böbrek hastalığının görülme sıklığı açısından erkeklerden daha dezavantajlı görünüyor. Bu ilginç bir bulgu ve dünya istatistiklerinden farklı bir özellik taşıyor.

İlgili Sağlık Konuları