Dişlerinizi Evde Tedavi Edin!

Dişiniz kırıldıysa kırılan parçayı bulup mümkün olduğunca kısa bir sürede dişhekiminize ulaşın. Kırık parçayı süt, serum fizyolojik ya da tükürük içinde nemli tutun!

Dişiniz Yerinden Çıktıysa

Dişi hafifçe yıkayıp çıkan bölgeye (sokete) hemen yerleştirin. Eğer dişiniz bir saatten daha uzun bir süre önce yerinden çıktıysa, büyük olasılıkla tekrar düşecektir ve pek şansınız kalmamıştır.

Eğer hemen yerine (sokete) koyduysanız dişinizin kurtulması için %50 şansı var demektir. Hemen diş hekiminize gidin. Diş hekiminiz röntgen alarak dişin doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol eder ve dişi stabilize etmek için yan dişlere tutturur. O bölgeyi sakın ovmayın.

Çünkü bu işlem dişi tutacak olan dokunun zedelenmesine neden olur. Dişiniz çıktığında eğer yerine koyamıyorsanız çok dikkatli bir şekilde yıkayıp, (ağzınızda, serum fizyolojik ya da sütün içinde saklayın, diş kurumasın) hemen dişhekiminize ulaşın.

Dişiniz Kırıldıysa

Kırılan parçayı bulup mümkün olduğunca kısa bir sürede dişhekiminize ulaşın. Kırık parçayı süt, serum fizyolojik ya da tükürük içinde nemli tutun.

Ağrı

Ağrının pek çok çeşidi vardır. Sıcak soğuk ağrısı, basma ağrısı, dokunma ağrısı, zonklama gibi. Künt(yaygın ve aynı seviyede) bir ağrınız ve diş etlerinizde kanama veya diş etlerinde kaşınma varsa büyük bir olasılıkla diş taşı temizliğine ihtiyacınız var demektir.

Keskin ve kısa bir ağrınız varsa dolgunuz yerinden oynamış olabilir ya da dişte büyük bir kırık görülebilir.

Nabız atması gibi zonklayan tarzda bir ağrı ise kök ucunda iltihabi bir duruma işaret eder.

Kesinlikle kendi kendinize antibiyotiğe başlamayın.

Başınız ağrıdığında kullandığınız ağrı kesiciyi alıp biran önce hekiminize ulaşın.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

İlgili Sağlık Konuları