Diş Sağlığı Her Yaşta Önemlidir!

Yaşımız ilerledikçe dişlerimizde ne gibi değişimler gerçekleşir? Peki bu değişimleri ortadan kaldırıp genç ve sağlıklı dişlere sahip olmak için ne gibi yöntemleri deneyebiliriz?

Yaş ilerledikçe dişlerde oluşan renk bozulmaları, aşınmaya bağlı dişlerin boyutlarının kısalması ve diş kayıplarına bağlı oluşan kötü görüntüyü estetik diş uygulamaları sayesinde yok etmek mümkün.

Daha genç görünmek ve doğal bir diş yapısına kavuşmak isteyenler için Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, estetik diş uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Diş yapısında zaman içerisinde oluşan aşınmaya bağlı diş kısalmaları kişiyi yaşlı göstermektedir. Ön dişlerde yapılacak yenileme sayesinde (lamine, full porselen kron) dudak daha dolgun gösterileceği için dudak üzerindeki çizgiler hafifler. Aynı zamanda dişler konuşurken görünecek şekilde tasarlanırsa kişinin çok daha genç görünmesi mümkün olacaktır.

Erken yaşta kaybedilen dişler hem çene kemiğinde erimeye hem de kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Dişlerin formunda herhangi bir bozulma olmasa dahi yaşa bağlı oluşan renklenme (sararma) kişi güldüğünde hiç de hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Bu durumda en ideal çözüm diş beyazlatma işlemi olacaktır. Bu yöntemle dişlerinizin doğal rengini koruyarak daha ışıltılı bir hale getirmek mümkündür.

Çok eski amalgam (metal görünümlü) dolgular da kişinin yaşını ele veren ve ağızda kokuya neden olabilen dolgulardır. Günümüzde ise gelişen dental tedaviler sayesinde kişinin kendi diş renginde hiç belli olmayan estetik dolgular yapılarak ağız sağlığını koruyup sağlıklı ve güzel bir gülüş yakalamak mümkün.

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her olay için implant kullanılabilir. Her yaştan insana implant tedavisi yapılabilir.

Arka azı dişlerinin tümünün kaybedildiği durumlarda takıp çıkartılan iskelet protezler yerine, arka bölgeye implant yerleştirilerek sabit köprü yapılabilir. Tek diş kayıplarında boşluğun doldurulması için, iki yandaki dişler küçültülüp üç üyeli köprü yapmak yerine, yandaki sağlıklı dişlere dokunmadan implant yerleştirilir ve üzerine kron yapılabilir. Dişsiz ağızlarda alt protezi yerinde durmayan kişiler yemek yeme, gülme ve konuşmada zorluk çekerler.

Bu gibi durumlarda iki seçenek vardır. Protez tamamıyla alınıp yeterli sayıda ( 6–8) implant yerleştirilerek sabit köprü yapılabilir veya çenenin ön bölgesine (2–4) implant yerleştirilerek mevcut protez stabil hale getirilebilir.

İlgili Sağlık Konuları