Diş Ağrısına Doğal Çözüm Önerileri

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, ağrı durumunda dişe aspirin, kolonya ve alkol yerleştirmenin doğru olmadığına dikkati çekerek, diş fırçalama, sirkeli su ve tuzlu su gargarası ve ağrı kesici alınması gibi çözümlerin diş ağrısını hafiflettiğini bildirdi.

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, ağrı durumunda dişe aspirin, kolonya ve alkol yerleştirmenin doğru olmadığına dikkati çekerek, diş fırçalama, sirkeli su ve tuzlu su gargarası ve ağrı kesici alınması gibi çözümlerin diş ağrısını hafiflettiğini bildirdi.

Diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümlere ilişkin yazılı açıklama yapan Eşkar, diş ağrılarının 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları ve eklem ağrıları gibi pek çok nedenden kaynaklandığını ifade etti.

Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve buna uygun bir tedavi uygulanması gerektiğine işaret eden Eşkar, şu açıklamalarda bulundu:

"Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır.

Diş fırçalamak, çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasını sağlar. Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur, dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır. Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir."

"Aspirin, kolonya ve alkol kesinlikle konulmamalı"

Eşkar, dişe kesinlikle aspirin, kolonya ve alkol konulmaması gerektiğine vurgu yaparak, bunların yerine karanfil yağının tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi. Karanfil yağı veya kuru karanfilin yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanıldığı bilgisini paylaşan Eşkar, karanfil yağının anestezik ve antiseptik özelliklere sahip olduğunu kaydetti.

Eşkar, şu ifadeleri kullandı:

"Karanfil yağı, eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması ya da soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması ya da sıcak su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir."

İlgili Sağlık Konuları