Depersonalizasyon: Ruhunuz Bedeninizden Ayrılıyor, Kendinizi Uzaktan Seyrediyorsunuz!

Şimdiye kadar adını belki de hiç duymadığınız ancak semptomlarını okuduğunuzda "Aynısı bana da olmuştu" diyebileceğiniz bir hastalık: Depersonalizasyon! Bu ilginç psikolojik bozukluğa biraz yakından bakmaya ne dersiniz?

İnsan psikolojisi oldukça karmaşık. Öyle ilginç bazı hastalıklar var ki semptomlarını duyunca çok şaşıracaksınız.

RUH BEDENDEN AYRILMIŞ GİBİDİR

Bunların başında gelen ise kuşkusuz depersonalizasyon. Bu hastalık, kişinin gerçeklik duygusunu bozar. İnsan kendini bedeninden ayrılmış bir ruh gibi hisseder. Sanki kendini dışarıdan izliyormuş gibidir. Rüya ile gerçek birbirinden ayrılmayacak hale gelmiştir. Hasta, uyanıkken bir rüyayı yaşıyormuş gibi hayat sürer.

HASTALAR, DELİRDİKLERİNİ DÜŞÜNÜR

Bu ruhsal bozukluğa yakalananlar delirdiklerini düşünebilirler çünkü semptomlar gerçekten de başka hiçbir şeye benzemez. Kişi bu hislerini ifade etmekte güçlük yaşar çünkü semptomlar benzersizdir.


Kişi, sanki bir film setinde yaşıyormuş da çevresinde olup bitenler bir kurgudan ibaretmiş gibi hissedebilir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler birilerini sevmekte ya da benzer güçlü duygular hissetmekte de başarısızdır. Teorik olarak varlığını bildikleri şeyleri pratikte hissedemezler.

100 KİŞİDEN 1'İNDE VAR

Depersonalizasyon aslında çok da nadir görülen bir hastalık değil. Her 100 kişiden 1'inde görülüyor. Ancak insanlar hissettiklerini tarif etmekte ya da kabullenmekte başarısız oldukları için teşhis konması da oldukça güç.

DÜNYA, BİR SİS BULUTUNUN ARKASINDA GİBİ

Bu rahatsızlık aslında kişinin kaygı ve travmayla başa çıkma yolu olarak zihninin verdiği bir tepki. Hastalar dünyayı bir sis bulutunun ardındaymış gibi gördüklerini söylüyor. Hastalıkla baş etmek için terapi tek çözüm olarak gösteriliyor.

KURTULMAK MÜMKÜN

Bir insanın kendi bedeni ve düşüncelerinden kopuk hissetmesi olabilecek en tuhaf durumlardan biri herhalde. Kendini dünyadan izole olmuş gibi hisseden hastalar, "bedenim burada ama ben değilim" ve benzeri şekillerde hislerini zikrettiklerinde, kendilerini artık aklını kaybetmiş gibi hissetseler de bu durumdan kurtulmak mümkündür.

SEBEBİ SİZİ KORUMAK İSTEYEN BEYNİNİZ

İnsan zihni her duruma uyum sağlayarak kendini korumak için akla hayale gelmeyecek şeyler yapabiliyor. Beyin, yoğun stres anlarında da bir yerden sonra daha fazla yorgun düşmemek için kendini gerçeklikten kopararak uzaklaştırmak ister. Yani zihniniz sizi korumak için bu stres, kaygı, üzüntü vs. size değil de başkasına aitmiş gibi yaşamanızı sağlayarak rahatlamanıza yardımcı olmaya çalışır.

ÇOĞUMUZUN BAŞINA GELİYOR

Madde kullanımı, bir yakınını kaybetme, depresyon, epilepsi gibi pek çok farklı durum depersonalizasyona sebep olabilir. Çoğu vakada hastalığa sebep olanın ne olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte şahit olunan travmatik olayların da tetikleyebildiği bu hastalığa, insanların yüzde 50'sinin hayatlarının bir aşamasında yakalandığı ancak çoğu zaman bu durumdan kendiliklerinden kurtuldukları da ifade edilmektedir.