Deniz Canlısı Sokmasına Ne İyi Gelir

Yaz aylarında sıkça karşılaştığımız deniz analarıyla temas ederseniz zehir vücuda yayılmadan bölgeyi tuzlu su ile yıkamalısınız.

Yaz mevsimiyle birlikte hepimiz akın akın plajlara koşuyoruz. Peki, serinlemek ve eğlenmek uğruna gittiğimiz denizlerde bizi bekleyen tehlikenin farkında mısınız?

ETKİLERİ CİDDİ OLABİLİR

Dünyada yaygın olan ve 11 binden fazla türlü bulunan deniz anaları, insanları dokungaçlarıyla sokabilirler. Ölü deniz analarını bile zehirleyen bu canlılarla kesinlikle temas edilmemesi gerekiyor. Deniz anası sokmaları yüzücülerin sık sık karşılaştığı bir problemdir ve bu durum hafif şiddetli olabileceği gibi ciddi de olabilir.

Peki, deniz anası çarparsa ne olur? Hangi deniz anaları zehirlidir? Deniz anası sokması durumunda ne yapmalıyız? İşte detaylar...

KESİNLİKLE TEMAS ETMEYİN

Bazı deniz analarının oldukça zehirli olduğunu, ufak olsalar dahi oldukça ağrı ve iritasyona neden olabileceğini aklınızın bir köşesine not edin. Deniz anaları zehirli ve zehirsiz olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Özellikle chrysaora cinsi kahverengi denizanalarına kesinlikle temas etmemenizde fayda var.

TEMAS EDERSE ACELE ETMELİSİNİZ

Deniz anasının temas ettiği kişilerde; ciddi kızarıklıklar, ısı artışı, kırıklık, baş dönmesi, bulantı ve kusma, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas spazmı, alerjik döküntü ve nabız değişikliği, terleme gibi belirtiler meydana gelebilir. Alerjik bünyeli kimselerde şok tablosu dahi gelişebilir. Bu durumda biraz acele etmelisiniz. Böyle bir durumda deniz anasının çarptığı kişiyi hızlıca sudan çıkarın.

HEMEN YIKAYIN

Zehrin vücuda yayılmaması için deniz anasının soktuğu bölgeye kesinlikle dokunmayın, ovuşturmayın ve kaşımayın. Deniz anasının temas ettiği bölgeyi tuzlu su, ya da sirkeli su veya amonyak ile temizleyin. Ardından da o bölgeye hemen sıcak su kompresi yapın. Ardından da o bölgeye hemen sıcak su kompresi yapın ve en yajın sağlık kuruluşuna müracaat edin.